- Завършилите ще имат и сертификати за работа на международно летище
- Желаещите зрелостници ще могат да продължат образованието си във вуза
Бургас вече ще захранва трудовия пазар и с авиоинженери и летци наред с много нови атрактивни специалности, открити в училищата през последните години. Завършилите ще притежават необходимите сертификати, за да работят на всяко летище и за всяка голяма европейска авиокомпания.
Квалификацията си ще получават във Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) “Георги Бенковски” в Долна Митрополия, с чийто ректор бригаден генерал Юлиян Радойски
бургаският кмет Димитър Николов подписа споразумение за сътрудничество
и подкрепа на обучението на бъдещи авиационни инженери и пилоти.
Договорът предоставя възможност на учениците в специалност “Авиационна техника” на Професионалната гимназия по механоелектротехника да карат там практическия си стаж в сертифицираната база и да се развиват след завършване на средното образование.
Най-голямото предимство на сътрудничеството е, че освен трупането на знания и опит в реална среда учениците ще могат да продължат своето обучение във ВВВУ “Георги Бенковски”, като освен степен бакалавър ще получават и международна квалификация за работа във всяко международно летище.
“Споразумението между общината и ВВВУ включва широк набор от дейности, част от които вече обсъдихме и с ръководството на гимназията по механоелектротехника, като допълнителни обучения, обмяна на техническо оборудване и апаратура.
В Бургас в момента се обучават ученици, които се подготвят за авиационни техници. След като завършат догодина, те ще могат да продължат обучението си във Висшето военновъздушно училище”, каза кметът Димитър Николов.
Авиотехник е най-новата специалност в бургаската гимназия по механотехника. “Ремонт на летателни апарати” бе открита през 2019 г. и се радва на голям интерес.
104 учат в тази специалност,
която е нова за средното образование в България. Първият випуск от 24 души ще излезе на пазара на труда през 2024 г.
STEM центърът на училището разполага с модерен тренажор, който представлява стоманен макет на реална самолетна кабина с всички възможни навигационни уреди и апарати, на който се обучават учениците.
Симулаторът е работещ прототип и технически демонстратор, който използва програма Microsoft Flight Simulator за граждански симулационен полет.
Към тази лаборатория е обособена и зона, от която
бъдещите техници се учат да управляват въздушни полети
съвместно с диспечери от аналогични центрове от цял свят.
Три месеца преди да подпишат договора с ВВВУ “Георги Бенковски”, кметът Николов и директорката на гимназията Роза Желева бяха в Долна Митрополия, за да се запознаят с условията на практиката на бургаските ученици.
“Карайки практиката там, мисля, че учениците ни ще изпитат невероятна емоция, доближавайки се максимално до истински самолети и оборудване”, коментира пред “24 часа” Желева.
“Бургас има традиции в авиацията. Едно от най-големите в страната е
летище Бургас, има нужда от добре подготвени авиационни кадри
Вече имаме двама обучаващи се от Бургас - курсант и студент. Много ще се радвам, ако бургаските ученици карат стаж в Долна Митрополия”, заяви генерал Радойски. И обяви, че военното училище ще дари на гимназията по механоелетротехника два авиационни двигателя за обучение.
Във ВВВУ “Георги Бенковски” се обучават летци за Българската армия, но също инженери и пилоти за гражданската авиация. Висшето училище съвместно с Европейската агенция по безопасност на полетите предоставят на завършилите го международни сертификати за квалификация B1, B2 и B3, които важат в целия ЕС.
В Долна Митрополия се обучават и програмисти на безпилотни летателни апарати, а в скоро време там ще получат и учебен F16 и два учебни хеликоптера.