"Купуването и продаването на гласове е престъпление - клише, на което вече никой не обръща внимание", коментира в "Още от деня" публицистът Ивайло Нойзи Цветков.
Относно хартиената бюлетина и гласуването с машина, Нойзи заяви, че "винаги съм бил да се върви за машината, не само заради порочните практики от миналото, които най-вероятно ще се завърнат, но и защото изоставаме с дигитализацията".
По-важното е да се отиде да се гласува, казва още той. "Ако имаме под 40% избирателна активност, то това не е представителност на обществото. Нека има всякакви начини, но да се отиде да се гласува".
По думите му корицата на книгата му "Диалози" има за цел да подаде ръка на читателя, да създаде триалог. "Другото, което се опитвам да акцентирам, е че тази книга се появява в точния момент, защото сме в пика на ерата на надвикването в социалните мрежи, имаме нужда от диалог, където се изслушваме", допълни Цветков.
Относно успеха на "Диалог" Нойзи заяви, че тя се справя добре на пазара. "Аз смятам, че четящата класа си е там, да, тя може да е намаляла, но я има. Книгата - тя се цели в горен културен стратум, а резултатите надхвърлят очакванията", коментира той.
По отношение на изказването на писателят Георги Господинов, че книгата се явява по спешност, Нойзи казва, че има различни нива на спешност. "Спешно е да паднат цените, да приключи войната в Украйна", но допълва, че има и културна рамка, която обществото да съхранява и да черпи от нея.
"Ако не си говорим, няма да достигнем до истината", казва още Нойзи в контекста на сентенцията на Платон "Който сам не се убеди, никой не може да го убеди". Тук обаче става въпрос за голямата част от българите, които не искат да чуят какво имат да им кажат политиците.
"Имаше тенденция политиците да говорят, но това е монолог, а не диалог, въпреки усилията (на медиите), това води до някаква последваща апатия към въобще смисъла на политическото и настоящата българска съдба, тази връзка се разкъсва", каза още Нойзи.
"Има стотици наши съвременници на различни етажи, с различна културна подготовка, но с всички, с които си говорим в книгата, сме съгласни, че трябва да подаваме ръка на по-широки слоеве на обществото с образователна мисия", обясни още публицистът.