- 82-годишният Ангел Димов, близък до Жан Виденов, е доайенът - бе депутат преди 30 години
- Пак играе и партията, издигнала като президентска двойка Радо Шишарката и Митьо Пищова, а после дарила листите си на Божков
23 политически формации, сред тях 7 коалиции, искат да представляват народа и да определят съдбата му в 49-ото НС. Толкова са окончателно регистрираните от ЦИК, след като проверка на подписките им декласира три от тях. Това е
с 5 по-малко от последните избори през октомври.
За 2 април част от познатите герои се прегрупираха, изгряха нови, завърнаха се стари.
Първите регистрирани на изборите на 2 април и последните по резултат на миналия вот са “Българско национално обединение”. БНО стана мандатоносител на формацията на бизнесмена Васил Божков “Българско лято” за първи път за вота през април 2021 г., след като личните и партийните сметки на Божков бяха запорирани заради санкциите по закона “Магнитски” и ЦИК отказа да ги регистрира. Тогава Божков обясни, че много са предлагали партиите си, но се е спрял на БНО, защото е “политическа сила, която не е участвала досега в управлението и не е уличавана в корупция и задкулисни действия”. Георгиев предостави напълно листите си на Божков, а той обясни, че в бюлетината ще пише БНО, но ще се чете “Българско лято”.
През годините БНО се прочу и с други видни кандидатури. На президентските избори през 2016 г. издигна двойката Митьо Пищова и Радо Шишарката. През 2019 г. пък издигна Евгения Банева за евродепутат, докато бе в ареста по обвинение за съучастие на съпруга си за пране на пари и данъчни измами. После обаче си сне доверието от дамата.
Най-гръмко в бюлетините на 2 април ще звучи името на коалиция “Вън от ЕС и НАТО”. В нея влизат вече познатите “България на труда и разума”, “КОЙ - компетентност, отговорност и истина” и “Нация”. От коалицията обясниха за “24 часа”, че се спрели на името, за да привлекат внимание и да не се слеят с останалите формации.
Референдум за излизане от Европейския съюз и НАТО искат да правят участниците в нея. Както и да се въведе задължителната наборна военна служба за 6 месеца след завършване на средно образование.
За излизане от НАТО, но за оставане в ЕС ще се бори и Ангел Димов - депутат от БСП в 36-ото и 37-ото НС, който напусна партията след конгреса ѝ през 2000 г. заради решението на социалистите за членство в алианса. Бай Ангел, както бе известен сред другарите си, тогава учреди “Социалистическа партия - български път”, с която сега пак е кандидат. През годините остана верен на Жан Виденов и се коалира с него на парламентарния вот през 2021 г. (там бяха и русофилите на Николай Малинов), но останаха под чертата. Димов се бори и срещу валутния борд, но пък е за оставане в ЕС, стига обаче България да членува и в основания от Русия Евразийски икономически съюз. Споделя виждането на ИТН, че трябва да станем президентска република.
Удареният по “Магнитски” Николай Малинов води коалиция заедно със съпругата на
Волен Сидеров Деница. В “Коалиция за неутрална България” влизат “Атака”, Българска комунистическа партия, Партия на българските комунисти и “Русофили за възраждане на отечеството”. Малинов е лидер на последните и допреди ден се притесняваше, че ЦИК ще го отреже заради санкциите.
С няколко хвърлени камъка по македонския клуб в Благоевград преди дни от партията на Александър Томов почнаха кампанията си. “Българска социалдемокрация - евролевица”.
“Заедно”, но отрекли се от Слави Трифонов са Ива Митева и Любомир Каримански, които представиха новия си проект точно в Деня на влюбените. В тяхната коалиция влизат “Зелените”, “Социалдемократическа партия”, “Сбор” и “Движение на непартийните кандидати”.
“Народна партия истината и само истината” на
бившия затворник Венцислав Ангелов - Чикагото
ще се яви самостоятелно за втори път. През октомври взе 2522 гласа.
ЦИК отряза “Пряка демокрация” на Петър Клисаров, “Български глас” на Георги Попов и “Християндемократически съюз” на Ирина Репуц и Владимир Симеонов заради неизрядни подписки.
От “Български гласъ” пък подадоха документи в последния момент и не са имали време да коригират проблема. Така пропуснаха шанса да се явят на първите си парламентарни избори, след като се учредиха през декември. Първо лидер бе Тихомир Василев, който бе сред създателите на “Изправи се.БГ” с Мая Манолова. Но го замениха с Георги Попов, който пък бе депутат от ИТН в 45-ия и 46-ия парламент.