Онур Мермер е изваден изпод отломките след разрушителните земетресения, които удариха Турция и Сирия, в Адъяман. И само за няколко часа от оцелял се превръща в доброволец.
"Бях спасен на четвъртия ден, оцелях 83 часа в развалините. Бях в болница 4-5 часа. Прибрах се у дома, но не ме свърташе. Семейството ми, съучениците ми, децата ми - всички сме тук, опитваме се да помогнем", заяви Онур Мермер, доброволец.
Усилията сега се насочват към грижата за оцелелите. Изграждането на палаткови лагери и полеви болници вече е в ход.
Седем дни - седем щастливи спасявания - бебе в Алепо, Сирия, семейство в провинция Идлиб, бебе на 10 дни и майка му, спасени в Хатай Турция, баща и дъщеря, извадени над 100 часа след труса, малко момиченце, спасено 150 часа след люлеенето.
Мисиите на международните екипи в Турция са на път да приключат. На територията на засегнатите райони вече се изграждат палаткови лагери и полеви болници.
Страхът отстъпва ред на отчаянието. Шести ден Аслъхан и семейството ѝ живеят в импровизиран лагер в Хатай. Жената е след тежка операция, опасява се, че условията в палатките не са добри и че това е потенциална заплаха за всички.
"Няма тоалетни и всички ходят навън. Мирише ужасно. Не можем да спим. Семейството ми иска да се махне от тук. Загубих двете си сестри, брат си, майка си. Почти всичките ми близки загинаха. Спасете ни от тук, няма къде да идем", допълни оцелялата Аслъхан Кавашолу.
Аслъхан и семейството ѝ ще трябва да започнат живота си отново. Трупат се и въпросите, свързани с качеството на строителството - не само на жилищните сгради, но и на инфраструктурата. На места пътищата са толкова напукани, че изглеждат сюрреалистично.
Заместник-генералният секретар на ООН - Мартин Грифитс, който отговаря за хуманитарните въпроси, пристигна в Алепо. Вчера той призна, че организацията се е провалила - "Сирийският народ с право се чувства изоставен. Той чака международна помощ, която така и не пристигна", написа Грифитс в Туитър, а днес обеща, че страната все пак ще получи необходимото съдействие.
"Виждаме, че спасителната фаза - изваждането на хора от руините, на тленни останки, приключва. Следва хуманитарната фаза - острата нужда от бързо осигуряване на подслон, психологическа грижа, храна, обучение, създаване на усещане за бъдеще и тези хора, сега това е нашето задължение", каза още Мартин Грифитс, заместник-генерален секретар на ООН.
"ООН ни разочарова" - това се четеше по плакатите на протестиращи в провинция Идлиб - "Отчаяни сме, седмица след труса никой не е дошъл да ни подаде ръка".
Една от причините е, че част от района се контролира от опозицията, а официален Дамаск настоява помощта да минава през канали, които властта контролира, предаде БНТ.