"Психически, всички спасители, сме бетон. Държим се и се опитвахме да си вършим работата. Не се поддадохме на емоциите и да действаме професионално. Много сме щастливи от резултатите, които дадоха кученцата. Имаме шестима спасени и още други места, които са маркирани от кучетата, че има живи хора." Това разказа планинският спасител от Банско Наско Уков от отряда на Планинска спасителна служба в Банско, който заедно със свои колеги от Разлог, Самоков, Троян е в Турция, за да помагат за издирване на затрупани хора при земетресението.
Групата от 12 спасители с 5 кучета вече стигна от Хатай в Адана и очаква завръщане по-късно днес у нас с полет на "Спартан", който пък тази сутрин излетя за Турция.
Неговото куче Норд, на 2,5 г., както и Нико, на 4 г. с водач Любчо Джолев откриха жива жена под останките на сграда. 3-годишната Хера пък с водач Благой Максимов от Разлог, маркира под руините на жилищна сграда живи хора и там беше извадено 5-членно семейство.
"Няма никакво значение кое куче точно колко живи хора е маркирало. Важно е, че проявихме силна екипна работа, както винаги сме правили. Всеки има определена функция. Ако един работи с кучето, друг му пази гърба. Ние минаваме по руините, кученцата маркират живот, и след това се изтегляме. После идват хората, които разравят останките и вадят хората. Имаме още локализирани живи хора, дано след нас успеят да ги извадят", допълва Уков, който има близо 15 г. опит като планински спасител. Участвал е в стотици акции в планината, спасявал е затрупани от лавини, изваждал е мъртви хора, но казва, че такова бедствие, като това в Турция, не си е представял, че може да види. "Цял огромен град - Хатай е сринат до основи. Истински апокалипсис! Все едно е взривен. Тук - там е останала част от някоя сграда, наклонена настрани и всеки момент ще падна", описва гледката в града, където нашите спасители работеха в последните три дни. Първият ден са били в Адана, където ситуацията не е бил чак толкова трагична. "Решихме обае да се хвърлим в дълбокото отидохме в Хатай. Акцентирахме върху търсене на живи хора, но извадихме и доста починали. Работихме с колегите от Словакия, с които от години поддържаме тесни контакти", разказва Наско.
Никога няма да забрави благодарността в очите на хора, чиито близки сме извадили. Местните са показали голяма благодарност към екипа ни. Опитвали се да им помогнат, носили им вода и храна. Когато ги видели с кучетата, надеждата в очите им засиявала. Всеки искал спасителите с кучетата да проверят сграда, където има техни роднини, за да ги намерят.
"Имахме време за почивка тогава, когато кучетата се уморят. Вадехме ги и отивахме да си починат няколко часа и покрай тях и ние успявахме да поспим. После ставаме и пак тръгваме, независимо дали е ден или нощ. Кучетата имат определен ресурс от физически възможности и имат нужда от почивка. Вече са изморени, защото и за тях такова натоварване е необичайно. Сега ще имат нужда от почивка", допълва планинският спасител. Казва, че ако водачът се срине психически, четириногият му приятел ще го усети и ще му повлияе.
"Изказваме големи благодарности на всички, които ни подкрепят, както нас, така и спасителните кучета. Те доказаха на терен, че са добре обучени и изключително полезни при издирване на хора", казва спасителят.