Работодатели искат проверки за нелоялни търговски практики и картелни споразумения
Тежък разговор за цените на стоките е имало на срещата на премиера Гълъб Донев с 5 работодателски организации. Те се видяха в четвъртък, участвали са и министрите, в чиито ресори са секторите, които генерират инфлация. От страна на бизнеса са били представители на КРИБ, АИКБ, Съюза за стопанска инициатива и БТПП.
Какви ангажименти пое бизнесът, попита “24 часа” земеделския министър Явор Гечев след края на срещата. “Достатъчни”, отговори лаконично той. Вицепремиерът Христо Алексиев каза, че
достатъчно сериозно са говорили
за компенсациите за тока
и очакват ответен резултат от бизнеса.
Шефът на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев заяви, че от елементите, които правят себестойността на стоките, само цената на труда се е увеличила.
Той призова фирмите авансово и за сметка на печалбите да свалят цените по-рано, за да може да се усетят и по магазините още през февруари. Нормално това би станало от март.
Велев оцени компенсациите за фирмите заради скъпия ток като оздравителни за икономиката. От средата на миналата година до 31 декември те направиха цената на тока за бизнеса 250 лв. за мегаватчас, а от 1 януари с решение на парламента тя бе свалена на 200 лв. Ниската цена на тока била причина за ръста на икономиката и на износа. При крайния потребител обаче
намалението
стигало по-бавно
Велев напомни, че трябвало да се намери начин компенсациите да продължат.
Позицията, че бизнесът трябва авансово да свали цените застъпи и Константин Стаменов - председател на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори.
Председателят на БТПП Цветан Симеонов призова КЗК и КЗП да са на мястото си и да правят проверки за нелоялни търговски практики и за картелни споразумения.