Предлагат да се отнема кола, причинила смърт, независимо чия собственост е, но проблемът е, че това гази Конституцията
От 1 до 3 години затвор ще заплашва шофьорите, ако при проверка на пътя откажат да бъдат тествани за наркотици. Сега ако това се случи, ги грози само глоба.
Промяната в Наказателния кодекс, внесена от депутати от ГЕРБ, бе гласувана в четвъртък на първо четене в транспортната комисия. За да стане факт обаче това, промените трябва да минат на първо и второ четене през пленарна зала. Депутатите не са сигурни дали ще имат време, защото всички вече говорят за разпускане и избори в началото на април.
МВР предлага по-мек подход към отказа на шофьор да се тества за наркотици - препоръчва първия път да е само глоба, а при втория вече и да се влиза в затвора.
Георг Георгиев, който е един от вносителите на промените, обеща предложението на МВР да се включи между първо и второ четене.
Гласувано беше и да отпадне синият талон към шофьорската книжка, защото е ненужна административна тежест и информацията за нарушения и отнети точки се съхраняват в база данни.
Приети бяха и два законопроекта за промяна в Наказателния кодекс, внесени от “Възраждане“ и БСП. Част от промените предвиждат отмяна на условната присъда и паричната гаранция за пияни и дрогирани шофьори.
Депутатите на Костадин Костадинов настояват да се увеличават минималните наказания при инциденти на пътя, причинени от пияни или дрогирани водачи.
От левицата искат затвор от 15 до 20 години или доживотен и отнемана книжката при употреба на алкохол с концентрация над 2 на 1000 или когато е причинена смърт при превишаване на разрешената скорост с повече от 50 км/ч .
От левицата настояват и при всички случаи на ПТП-та, когато е причинена смърт на едно или повече лица, превозното средство да се отнема в полза на държавата, независимост дали е собственост на шофьора-извършител или не. Според идеята при умишлено причиняване на смърт това ще е задължително, а когато катастрофата е по непредпазливост - ще е по преценка на съда.
Председателят на държавната агенция по безопасност на движението Малина Крумова напомни обаче на депутатите, че има решение на Конституционния съд - отнемането на чужда собственост, е противоконституционно и посъветва да презицират промените.
Димитър Младенов от Върховната касационна прокуратура препоръча на депутатите да се криминализира и отказът на проба за алкохол, а не само за наркотици, тъй като деянията са сходни. Към момента това се води административно нарушение.