На заседание на Областния координационен съвет в Кюстендил бе представена актуална информация за обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици в област Кюстендил. Институциите, имащи отношение по темата, отчетоха известен напредък относно връщането на деца и ученици обратно в клас, но коментираха, че се изискват доста усилия и процесът по включване и предотвратяване на отпадането е дълъг и труден.
От РУО – Кюстендил информираха, че на територията на областта функционират 17 екипа. В периода 1 май – 31 декември 2022 г. от екипите са извършени 748 физически посещения на адрес. Открити на адресите са 347 деца и ученици, не са открити – 327. Вследствие на обходите 31 деца и ученици са записани за първи път в образователна институция. 13 деца и ученици са записани повторно в образователна институция след извършен обход, а 23 са повторно отпаднали, след като са записани в образователна институция след извършен обход. През м. декември от образователните институции са отпаднали 19 ученици, които са включени в обходите през м. януари.
Началникът на РУО поясни, че са реализирани съвместни дейности с Областна дирекция на МВР – Кюстендил във връзка с установяване на местопребиваването на 209 деца и ученици. Осъществен е контрол на директорите на 5 приемащи училища при записване на преместен ученик в риск от отпадане.
В периода септември – декември 2022 г. са извършени 23 проверки в училища по присъствието на учениците в учебни часове и дейността на учителите относно водене на задължителната училищна документация, отразяваща отсъствията на учениците и контрол на дейността на директора по отношение присъствието на учениците в учебни часове. В седем от проверените училища на директорите са издадени задължителни предписания за ежедневен контрол на присъствието на учениците.
В изпълнение на дейностите по Национална програма „Заедно за всяко дете“, са проведени две междуинституционални работни срещи с 154 представители на общини, директори и учители от образователните институции, представители на Регионална дирекция „Социално подпомагане“ и експерти от РУО – Кюстендил – ръководители на екипите по обхват. Споделени са добри практики между образователните институции, част от които са представени в информационен вестник.
На училищно и регионално ниво е направен анализ на резултатите от прилаганите мерки по отношение на всяко дете и ученик, идентифицирани като отпаднали или застрашени от отпадане от образователната система.
„От направените анализи е видно, че в някои случаи предприетите мерки задържат учениците в риск от отпадане в образователните институции. Приобщаването на учениците в риск от отпадане е дълъг и продължителен процес, в който важна роля имат всички заинтересовани страни и ангажирани институции“, коментира зам.- областният управител Валентина Караганова.
От РУО посочиха още, че независимо от предприетите и прилагани мерки от екипите на територията на област Кюстендил все още има ученици, които отпадат от образователната система. Причините за това са: заминаване в чужбина, ранни бракове, социални проблеми в семействата, ниска мотивация за учене, необразованост и незаинтересованост от страна на родителите.
От РД „Закрила на детето“ обясниха, че всички сигнали за деца в риск са регистрирани в Интегрираната информационна система.