- Вицепрезидентът Илияна Йотова към жертвите: Не сте сами
- Депутът от ГЕРБ Христо Терзийски обеща да говори с шефа на правната комисия Радомир Чолаков по-бързо да влизат промените
- Колегите им готови да ги приемат до месец
Ако актрисата Диана Димитрова беше подала жалба, тя нямаше да получи закрила по Закона за защита от домашното насилие нито когато е била малтретирана, нито сега. Причината е, че в него се предвижда помощ за жертви, които са в брак с насилника или живеят на семейни начала, но не и само в интимна връзка.
Примерът с битата актриса даде Катя Кръстанова от асоциация “Анимус” на форум за политики в борбата с насилието над жени, организиран от Българския фонд за жените и Българската платформа към Европейското женско лоби.
По думите на Кръстанова за случаи като този на Диана Димитрова не е предвидено нищо в закона. Битите жени, които не живеят с насилника си, не могат да искат ограничителна заповед от съда например.
Според Кръстанова и в проекта, внесен в парламента от “Демократична България”, може да се работи още по защита на насилваните партньори без съжителство. Промените бяха изработени от екипа на Надежда Йорданова, когато тя беше правосъден министър в кабинета на Кирил Петков, а преди нея и от този на Десислава Ахладова, която беше министър по времето на ГЕРБ.
Депутатите обаче така и не намират време да стигнат до този законопроект, въпреки че той е минал отдавна и общественото обсъждане. На форума стана ясно, че повечето парламентарни групи го одобряват.
Калина Константинова от “Продължаваме промяната” увери, че ще гласуват “за”. Христо Терзийски от ГЕРБ пък увери, че ще говори с шефа на правната комисия Радомир Чолаков да го придвижи по-бързо за обсъждане. Цветан Енчев от ДПС добави, че законът може да бъде приет до между две седмици и месец. Колегите му бяха на същото мнение.
Проектът предвижда да се създаде единен регистър на жертвите, тъй като сега никой не знае точно колко са. Жалби се подават в полицията, прокуратурата и съда и всяка води своя статистика. Дано не е само поредният флирт с обществото, изрази надежда Илияна Йотова, която откри форума. Тя припомни и стряскаща статистика, която стана известна на 25 ноември, Световния ден срещу домашното насилие.
“Най-малко 22 жени са убити от мъже от началото на тази година. Всяка трета жена между 18 и 29 г. е била насилвана от свой настоящ или бивш партньор. Две от три жени смятат, че насилието над жени от страна на интимните им партньори в България се среща много или доста често”, каза още Илияна Йотова. “Трябва да пречупим страха на пострадалите. Защото той ражда търпение, което често завършва фатално. Човек се страхува по-малко, когато знае, че не е сам, че има кой да го изслуша и да сподели неговите тревоги. Искам да изпратим послание към анонимните за статистиката жертви на насилие - не сте сами”, заяви вицепрезидентът. Йотова акцентира и че у нас има само 8 кризисни центъра, финансирани от държавата, които са с едва 94 места.