Три законопроекта за промени в Изборния кодекс продължават към пленарна зала
С 11 гласа "за" и пет "против" правната комисия в НС задвижи връщането към гласуването с хартиена бюлетина. Очаквано текстът, предложен от БСП, бе подкрепен от ГЕРБ и ДПС. "Възраждане" получиха за своите промени в ИК 11 гласа "за" и 5 "против". А "за" този за ДБ бяха 13 депутати, само трима от "Възраждане" се въздържаха.
Три законопроекта, свързани с промяна на Изборния кодекс, разглежда правната комисия в НС, след напускането на членовете от "Продължаваме промяната".
Мая Димитрова представи мотивите за искането на БСП за връщането на хартиените бюлетини. "Неколкократно сме дали отговор на въпроса защо искаме изменение в ИК, тъй като ние бяхме инициатори за въвеждането само на машинно гласуване. Изборите за 46, 47 и 48-то НС бяха само на машина, такива бяха и изборите за президент и вицепрезидент. Анализът показа, че тези промени не дадоха на много български граждани да упражнят правото си на вот, тъй като много от тях имаха притеснения, че биха се злепоставили публично, ако не успеят да се справят с машинното гласуване. Искаме да дадем алтернатива на всички граждани, включая и на по-възрастните, да имат избор дали да гласуват на хартия, или с машина", обясни тя. И уточни, че не би се изисквал по-голям финансов ресурс, тъй като и досега във всички секции с над 300 избиратели имаше и отпечатани хартиени бюлетини.
Петър Петров от "Възраждане" представи техните идеи за промени. Според тях ЦИК следва да е съставена от членове, които представят пропорционалното разпределение на парламентарните партии, тъй като е представителна извадка на обществените нагласи. "В противен случай това би означало, че обществото, макар и да гласува за НС и народни представители, които избират състав на ЦИК за 5 г., не получават представителност", посочи Петров. Те не желаят да променят мандатността на комисията от 5 г. Освен това искат и видео наблюдение през целия изборен ден, без това да нарушава тайната на вота. Искат видео и при броенето на хартиените разписки, тяхното отчитане и съставянето на изборния протокол в СИК. Броенето на разписки трябва е ръчно. Това се случи и на последния вот, но сега го искат в закон. Отчитането на машинния вот трябва да става изцяло в ЦИК, а не в "Информационно обслужване" или другаде.
Божидар Божанов от "Демократична България" обясни, че техният законопроект цели увеличаване на доверието в машинния вот. Целта е да е сигурно, че партиите имат достъп до изборния код през целия период между изборите, настоя той. Искат ЦИК да публикува плана си за реализация на машинното гласуване, както и в нея да има звено, което да координира този процес. Досега това ставаше между ЦИК и външни експерти, което не било устойчива рамка. "Когато няколко партии непрекъснато говорят за пипане на машини и манипулации, това руши доверието. В отговор на това вкарваме тези промени", обясни Божанов, който е гост на правната комисия.
"Едва ли има спор, че създаването на действащия закон въведе образователен и възрастов ценз. Ние се борихме и в предното, и в това НС. Ще подкрепим връщането на хартиената бюлетина", заяви Бранимир Балачев от ГЕРБ.
Създават се определени нагласи и очаквания в обществото с твърдения и е важно да се види дали са верни, или не, заяви Надежда Йорданов от ДБ. Повод за думите й бе напомнянето, че иска да види подписката в подкрепа на хартиената бюлетина, както и правните положения, които следват от нея. Тя е адресирана до НС, ако народните представители не могат да се запознаят с нея, какво означава това?, попита бившата правосъдна министърка. И отново поиска достъп до въпросните документи. През това време в залата се появи кашон с няколко папки от събраните подписи.
Да се върне смесеният режим - това предложение ни връща към изборния кошмар от 4 април 2021 г., предупреди тя. И посочи огромния брой невалидни бюлетини. Десетки хиляди поправки в протоколите, почти нямаше несгрешен и непоправен, отбеляза Йорданова. И отбеляза, че няма как да има доверие в изборния процес, когато гражданите виждат всички тези поправки като отворят интернет.
И попита какво се случва с преференциите. "За нас вотът на всеки избирател има значение. И на европейските избори, и тези през април, имаше неотчетени преференции. Как това повишава доверието в изборния процес?", продължи тя.
Йорданова смята, че с предложението на БСП се обезсмисля машинният протокол. Тя отбеляза, че е имало много аритметични грешки при смесената система през април.
Според нея намаляването на изборната активност и скритият образователен ценз били мит. Йорданова даде пример със свекър си, който дори не ползвал смарт телефон и нямал проблем. Нека не обиждаме българските граждани, че имат страх към технологиите, призова ексминистърката.
"Ако изведем българските избиратели на още едни избори, дори и да гласуват с черно бяло пулче, те пак ще гласуват по-малко. Това не е проблем от машините", предупреди Йорданова.
Според нея твърде многото гласове "не подкрепям никого" не съответстват на недействителните бюлетини. Ясно се посочва във вота на избирателя, че отива да гласува, без да подкрепи никого, добави тя.
Председателят на комисията Радомир Чолаков отговори, че "администрацията на НС изпитала стрес" защо той и Йорданова искат подписката. След заседанието трябва да върнат папките, каза той. И добави, че не разбира защо е "тази конспиративност на администрацията". Няма подписка с ЕГН, които да са сверявани с ЕСГРАОН, призна той. Но всички били свидетели как хората се подписвали в нея.
Александър Николов от "Български възход" отбеляза, че наистина стои на дневен ред въпросът за състава на ЦИК. И подкрепи идеята на "Възраждане" - комисията "да отговаря на реалностите на последните избори" и видя положителни неща в законопроекта им. Такива имало и в този на ДБ по посока увеличаване на доверието към машинния вот. "По отношение на третия законопроект, който буди сериозен дебат, ние сме за оставане на машинното гласуване", подчерта Николов.
"Гледайки положително, ще се съглася, че искат да дадем шанс на свободната воля. Към настоящия момент, предвид ситуацията в обществото, имаме колизия между двете цели, които преследваме. Връщайки хартиената бюлетина, ние застрашаваме свободната воля", предупреди депутатът.
И посочи, че едно от негативните проявления на корупцията е, че се опитва да изкривява изборния процес. "Хартията се явява средство в тази посока. В настоящия момент само сегашната форма с машинния вот може да позволи да преборим това негативно явление", подчерта Николов.
Според него не е сега времето НС да започне работа с промени в изборното законодателство, но все пак "Български възход" ще подкрепи част от идеите.
В комисията бе поканена и представителка на гражданската инициатива, събрала подписите, които Йорданова настояваше да види. 77 хил. са на хартия. Останалите - до 11 хил., са събрани в електронна платформа. Гражданската инициатива иска връщане на смесения вот, както и всеки да избира как да гласува.
Хамид Хамид обяви, че ДПС ще подкрепят и трите законопроекта за промени в ИК. И се закани да внесат "достатъчно изменения между първо и второ четене по всички текстове, с които не сме съгласни". И в Европа имало държави, които първо въвеждали машини, а после се връщали към хартията.
Според него доверие няма конкретно в машините, които ползваме сега. Напомни, че през 2019 г. ДПС е предложило въвеждане на машини, които сканират - отчитането на резултата от хартиената бюлетина да става машинно. "Никой не е атакувал нито сканиращите машини, нито преброителните центрове в САЩ. Между първо и второ четене ще предложим този вариант. Хем ще бъде 100% машинно, хем 100% с хартия - всеки ще си гласува на хартия, а после ще си я поставя в машината", обясни Хамид. Така щял да се реши и проблемът с недействителните бюлетини.
Тези машини обаче няма как да бъдат въведени за следващите избори, защото "последните години взехме да ги провеждаме по-често, даже май попрекалихме". Хамид Хамид изрази очакване за местните избори или за европейските, да има възможност да се работи с подобни машини. Моделът работел много добре в Спортния тотализатор, даде той нагледен пример. Там, ако попълните 7 числа вместо шест, машинката връща фиша, посочи депутатът.
Анна Александрова от ГЕРБ реагира емоционално и попита ДБ защо трябва да правят избора непривлекателен. "Вашият свекър гласува на машина, но моята майка не иска. Като нея има още стотици хиляди българи. Хората искат да имат право на личен избор", обърна се тя към Надежда Йорданова.
Очаквайте подробности