През 2018 г. 84% от европейците поискаха само лятно часово време, но пандемията, войната и високите цени осуетиха решението
Еврокомисията ще се погрижи възможно най-бързо да спрем местенето на стрелките и да остане само лятното часово време. Това обеща тогавашният шеф на ЕК Жан-Клод Юнкер в един летен петък. 84% от европейците по-рано категорично бяха заявили, че са против смяната на часа два пъти в годината. Всичко това стана през 2018 г.
Четири години по-късно, в неделя отново се готвим да завъртим стрелките. Кой не изпълни обещанието си?
Отговорът е кратък - Съветът на ЕС. Имайки предвид, че той се състои от лидерите на страните членки, изглежда, че самите управляващи на държавите не се съобразяват с мнението на гражданите си. Те, разбира се, имаха други приоритети. След обещанията от 2018 г. дойде излизането на Великобритания от ЕС. В края на 2019 г. Европа и светът бяха ударени от пандемията, довела със себе си не само здравна, но и тежка икономическа и социална криза. И така
последното развитие по темата е от 2 декември 2019 г.,
когато тогавашното финландско председателство на Съвета на ЕС информира останалите членки, че засега съгласие между тях няма.
Сега пък страните от съюза се борят с последствията от войната на Русия в Украйна, която тласна цените на енергията и храните до нови върхове, удряйки силно европейските потребители и бизнеса.
Друг силно проблемен въпрос е необходимостта от координация между съседните държави членки, за да се избегне смесица от различни часови зони, ако се откажем от сегашната система. България още не е решила дали оставаме на лятно часово време, или на астрономическо.
Безпрецедентно допитване, проведено между 4 юли и 16 август 2018 г. сред всички европейци, показа, че 84% от гражданите на ЕС желаят Европа да спре да мести стрелките на часовниците два пъти годишно. Същият процент от гласувалите българи се обяви за прекратяване на практиката.
Отрицателните последици за здравето, увеличеният брой пътни произшествия или липсата на икономия на енергия са най-честите основания за прекратяване на смяната на часовото време. Онлайн допитването получи рекордните 4,6 млн. отговора от всички държави членки - най-големия брой, получаван някога при обществена консултация на комисията.
Изненадващо резултатите показват, че
над половината гърци (56%) искат двойното време да се запази,
53% от кипърците също предпочитат практиката да не се отменя. Германците проявиха най-голям интерес към допитването. Над 3 млн., или 3,79% от населението на страната, дадоха гласа си, като 84% от тях следват тенденцията за противопоставяне на двойното време. България се нарежда на 23-о от 28 места по брой участници в допитването, като гласа си са дали едва 0,18% от хората.
Кога ще сложим край на смяната на часа?
За да бъдат подновени дискусиите, темата трябва да бъде поставена на дневен ред от страната, която е ротационен председател на Съвета на ЕС. В момента това е Чехия, но с глобалните кризи и оставащите ѝ 2 месеца на ръководния пост до часовниците надали ще се стигне. Следващата председателка е Швеция, която все още не е обявила приоритетите си. Ако темата изобщо влезе в дневния ред, то лятното часово време може да бъде премахнато през 2025 г., тъй като вероятно ще е необходим период от поне две години след споразумението, през който да се гарантира, че транспортните услуги могат да адаптират своите графици.