Възобновява приемните за граждани
Продължават срещите му в парламента - след “Български възход” дойде ред на ГЕРБ, в петък ДПС, а после и БСП
Съвместни екипи между МВР, ДАНС и прокуратурата, които да борят тежката престъпност и корупцията, предлага главният прокурор Иван Гешев. Намерението си той е обявил на национално съвещание на ръководителите в държавното обвинение, което се е провело във вторник в националното следствие.
До момента от вътрешното ведомство и ДАНС не са реагирали на призива му.
До предложението се стигнало след анализ, според който през последните месеци има увеличение на престъпленията по няколко направления - организирана престъпност, разпространение и трафик на дрога, мигрантски натиск, телефонни измами и корупция по високите етажи на властта.
Съвместните екипи на прокурорите с МВР и ДАНС щели да гарантират качествената работа срещу извършителите. Те щели да анализират, оценяват и осъществяват постоянен мониторинг на данните за посочените престъпления, действайки съобразно правомощията си.
“Ще поемем отговорност, ще отворим, образно казано, ръце към всички институции,
за да работим заедно с ясното разбиране, че това очакват българските граждани”, заявил главният прокурор.
От месеци той обяснява, че липсва координация между вътрешното министерство и прокуратурата. Предишният вътрешен министър Бойко Рашков отхвърляше предложенията на Гешев с обяснението, че му няма доверие.
Друга мярка е възобновяването на приемните на шефовете на прокуратурите в цялата страна. Гражданите ще могат да поставят въпроси и искания, които ще бъдат насочвани по компетентност. Една от целите била да се повиши доверието в прокуратурата. За да се подобри работата по дела, свързани с организирана престъпност и корупцията, се създават отдели за разследването им.
Това е по модела на отдел “Специализиран” във Върховната касационна прокуратура.
До 28 юли делата за банди и корупция се водеха от спецпрокуратура, която беше закрита. Тези, по които няма внесени обвинителни актове и няма разпоредителни заседания, бяха препратени в окръжните прокуратури. По време на дебатите Гешев предупреждаваше, че се очаква ръст на организираната престъпност.
Един от проблемите е, че трудно се определя коя е магистратурата, която трябва да ги работи. Причината е, че престъпленията може да са извършвани в различни градове, извършителите също да са от различни краища на страната.
Според Гешев това, което ще направи прокуратурата, е да активизира борбата с престъпността в рамките на своите законови правомощия.
Пред шефовете на прокуратури той обърнал внимание на нуждата от диалог и съвместни действия между институциите по места за гарантиране на сигурността на българските граждани.
За диалог той говори и по време на срещата си с представители на ГЕРБ в сряда. Тя е в отговор на писмата му до депутатите за правна реформа. Първата беше с “Български възход”, в петък е с ДПС, а другата седмица с БСП. Гешев отново призова за среща и Христо Иванов.
От ГЕРБ пък питаха защо е “простил” на бившия премиер Кирил Петков нарушение на конституцията във връзка със сагата около българското му гражданство, както и какво става със сигналите, които са изпратили за посредниците с газовите доставки. Гешев им отговори, че не издава индулгенции и друг прокурор е преценил, че няма основания за разследване на Кирил Петков, а работата по сигналите им продължава в следствието.
Той съобщи, че обмисля дали да не попита Конституционния съд дали предложенията за разследването на обвинител №1 нарушават основния закон.
Иван Гешев отиде в сряда в парламента.