Сезонът по-добър, но без сериозни печалби според бранша, отговорил в анкета на Бургаската туристическа камара
Поляците трайно се завърнаха по Южното Черноморие след години отсъствие. От Обзор до Синеморец те са най-многобройните туристи, доближавайки нивата до 2019 г. Това показват данните на Регионалната туристическа камара в Бургас за изминалия активен сезон от юни до септември.
25% е общият дял на полските туристи
по Южното Черноморие, което ги прави най-многобройните около Бургас. След тях се нареждат англичаните с 21%, следвани от чехите - 14%. Германците, които бяха №1 на туристическия ни пазар преди пандемията, са едва на четвърто място с 10%. Израел, Словакия, Австрия, Унгария и Нидерландия са следващите по брой летовници с дял до 5%.
Руснаци, ако не броим собствениците на имоти, и украинци почти липсваха като туристи.
Анализът е направен на база пристигнали пътници на летище Бургас. Данните показват, че все още сме далеч от нивата на предепидемиологичната 2019 г., но при някои пазари се наблюдава голямо доближаване и даже ръст. При поляците изоставането за целия сезон е само с 3% от 2019 г. (Виж таблицата.)
Въпреки че не са определящи за туризма ни, ръст отпреди 3 г. има при унгарските и австрийските туристи.
За трета поредна година не отчетохме милионен пътник на летище Бургас, но данните са обнадеждаващи, казват от бранша.
732 хил. са пристигналите по въздух, като се отчита тренд на увеличение.
Според анкетата, проведена сред членовете на туристическата камара, близо 60% определят изминалия сезон като по-добър, което не означава много по-големи печалби за сектора.
“Постигната е по-добра заетост
спрямо кризисните 2021 и 2020. В резултат от енергийната криза и инфлацията обаче стойността на разходната част се увеличи значително. Затова крайният резултат под формата на печалба остава подобен на този от предните две години.
Заключението е, че сезон 2022 донесе повече работа и надежди за завръщане на туризма към нормалния ритъм, но финансовите резултати в края на сезона показват, че трудностите и предизвикателствата в сектора остават.
При драстично увеличената себестойност на туристическия продукт през тази година се доближаваме ценово до нашите преки конкурентни дестинации Гърция и Турция.
Това прави актуален въпроса с какво ще привлечем туристите по Черноморието ни през 2023”, казва председателката на Регионалната туристическа камара Деляна Цонева.
Според туроператори и хотелиери от голямо значение за сектора е
разкриването на нови въздушни линии до Бургас
Точно на това до голяма степен се дължи и ръстът на полските и британски туристи, които вече летят до Сарафово от много повече градове в родината си.
Според анализите индивидуалният туризъм е преобладаващ през тази година и заема 47% при 32% за организираните летовници. Това означава, че половината туристи не са пристигнали с чартъри или са ползвали нискотарифните линии.
“По-дългата летателна програма особено на пазарите Полша и Великобритания даде възможност за по-дълъг летен сезон в сравнение с 2021 и 2020. Независимо от постигнатото възстановяване след двете кризисни години резултатите не са особено възторжени.
Общо спадът за юни-септември е 44%, като той беше донякъде очакван. Ако изключим липсващите пазари Русия, Беларус и Украйна, то спадът е до 30%. Незадоволително е възстановяването на въздушния трафик след ковид.
Близостта ни до военния конфликт също изигра негативна роля, но в тази трудна обстановка е необходим повече от всякога маркетингов ресурс”, коментира Цонева. Според нея най-притеснителен като опция за 2023 г. е спадът на немските туристи.