Ружа Игнатова е получила полицейска информация за разследвания срещу нейната измама с криптовалута OneCoin на стойност $ 4 млрд., преди да изчезне, съобщи Би Би Си. 42-годишната българка избяга през 2017 г. и все още не е открита.
Полицейски файлове от срещи на Европол, видени от Би Би Си, показват, че издирваната от ФБР бегълка е знаела за опитите да бъде арестувана, месеци преди да изчезне. Полицейските документи бяха предадени на подкаста The Missing Cryptoqueen от Франк Шнайдер, бивш шпионин и доверен съветник на Игнатова. Той твърди, че метаданните на файловете предполагат, че тя е получила информацията чрез собствените си контакти в България. Шнайдер е изправен пред екстрадиране в САЩ за предполагаемата си роля в OneCoin.
Полицейските досиета съдържат презентации, направени на среща на Европол - Операция “Сателит” в Хага на 15 март 2017 г. Според документите на срещата са били ФБР, Министерството на правосъдието на САЩ и окръжният прокурор на Ню Йорк. Присъствали са и служители от Великобритания, Германия, Нидерландия, Дубай и България.
Документите включват подробности за американските власти, които разполагали с “високопоставен поверителен информатор”, банкови сметки в OneCoin и информация за неуспешни опити на британската полиция да разпита самата Ружа Игнатова.
ФБР не коментира документите на Европол, но специален агент Пол Робъртс казва: “Имаше разследвания по целия свят срещу нея и срещу OneCoin, за много от които тя беше научила преди действия на правоприлагащите органи в други държави.”
Американските прокурори обаче твърдят през 2019 г., че Шнайдер е този, който ѝ е предоставил поверителна полицейска информация, въпреки че не е ясно дали обвиненията се отнасят конкретно до изтеклите файлове сега.
Шнайдер отрече да се е сдобил с документите. “Когато българите са участвали в определени срещи на Европол, ѝ бяха нужни само часове, за да се запознае напълно и да вземе протоколите какво е казано на тези срещи. Мога само да заключа, че (информацията) идва от кръговете, в които е била, и връзките, които е имала чрез различни влиятелни личности”, смята Шнайдер,
Документите показват присъстващи представители на българското МВР на срещата на Европол през март 2017 г. Би Би Си попитало министерството дали негови служители могат да носят отговорност за изтичането на информация, но оттам нямало коментар.
Никой друг присъстващ орган на реда не е потвърдил как е излязла информацията. От Европол обяснили пред Би Би Си, че проучват въпроса, добавяйки: “Този сложен сценарий с много заинтересовани страни.