Ако няма извънредни събития, свързани с войната в Украйна, очакванията са по-ниските цени на газа да се запазят
Парното от 1 януари можело и да не поскъпне, ако се запази тенденцията за по-ниски цени на природния газ, заяви пред журналисти председателят на КЕВР Иван Иванов. Той участва в кръгла маса “Зеленият преход - инвестиции в технологии за мрежови услуги”. Според Иванов, ако не се случи нещо извънредно в света, свързано с войната в Украйна, цените на природния газ за ноември и декември няма да растат. Очаквало се дори газът през ноември да поевтинее.
За да развият бързо зелените мощности, са нужни инвестиции в мрежовите услуги за управление на електрическите товари и при претоварването на мрежите, заяви Иван Иванов. И припомни, че през 2008 г. в България 10,3% от енергията е произвеждана от възобновяеми източници, а през 2019 г. тя е 21,6% от брутното енергийно потребление. Съгласно плана “Климат - енергетика” до 2030 г. зелената енергия трябва да достигне 27%, а за потреблението на ток от възобновяеми източници целта е 30 на сто.
Бумът на зелени мощности обаче води до проблеми в две посоки - с присъединяването на нови ВЕИ централи и с електроенергийните системи, които трябва да бъдат реорганизирани така, че да осъществят преноса и управлението на зелена енергия. Това изисква инвестиции, напомни председателят на КЕВР.
Той уточни, че 661 млн. лв. са предвидените инвестиции за мрежите у нас, като 370 млн. лв. са от плана за възстановяване, а останалите са от национални източници. За съоръжения за съхранение на енергия от ВЕИ са предвидени 1,562 млн., като Иванов нарече този проект полезен. Добави обаче, че няма логика за развитието на мрежите да са отделени четири пъти по-малко средства, отколкото за батерии.
“А когато няма логика, то има друга логика”, каза председателят на КЕВР и допусна, че има възможност за корекция за по-справедливо разпределение на средствата от плана за възстановяване.
Към този момент няма опасност страната да остане без ток - така отговори шефът на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев на журналистически въпрос след края на кръглата маса. Но добави, че ако не се предприемат нужните инвестиции в електроенергийната система, България може да се окаже “на тъмно” поради претоварване на мрежата от многото ВЕИ-та. В ЕСО все още има достатъчно оперативни резерви, които да позволят да се управлява електроенергийната система на страната, без да има рискове от извънредни събития.
Цачев обаче предупреди, че прекомерното развитие на ВЕИ мощности без едновременно да бъдат построени базови централи (беземисионни), без системи за съхранение на енергия, със сигурност увеличавали рисковете в бъдеще. Причината - към този момент в ЕСО има подадени заявления за изграждане на нови 28 000 мегавата ВЕИ мощности. Освен това операторът е подписал договори с електроразпределителните дружества и за присъединяване към “малката мрежа” на повече от 3000 мегавата нови ВЕИ централи, които ще бъдат построени за срок от 3 до 5 г.
Той съобщи, че в момента се изграждат два големи проекта - за 300 и за 150 мегавата.
Затова на този форум поставихме въпроса за обмяна на електрическа енергия, за нова преносна мрежа на европейско ниво, чрез която да може енергията, произведена в Югоизточна Европа, да стигне до Централна и Западна Европа и съответно оттам да се върне енергия при нас в реално време с възможно най-малко разходи. Естествено, едното не изключва другото. Трябват ни и системи за съхранение на ток и за производство на зелен водород с цел трансформацията на произведена енергия от ВЕИ да бъде насочена в други сектори на икономиката – транспорт, химическа промишленост, циментопроизводство и т.н., за да може в икономическия сектор да бъдат намалени максимално въглеродните емисии, поясни още шефът на ЕСО.