Президенти и премиери откриха интерконектора с Гърция. Газът поевтиня
На 1 октомври се случиха две взаимосвързани събития. Газът у нас поевтиня с 33,89% и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, трима президенти и трима премиери откриха газовия интерконектор с Гърция. Домакин на събитието, което бе наричано историческо, беше българският президент Румен Радев.
Заради потичането на газа по новия газопровод, което стана днес сутринта, в София дойдоха председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, президентът на Азерайджан Илхам Алиев, който е един от най-ухажваните високопоставени персони в Европа, президентите на Сърбия и Северна Македония Александър Вучич и Стево Пендаровски, премиерите на Гърция и на Румъния Кириякос Мицотакис и Николае Чука.
В тръбата е резервиран капацитет от 1,57 млрд. куб. м газ на година, при възможност за транспортиране на 3 млрд. Когато тези количества бъдат достигнати, тогава ще се премине към увеличаването му на 5 млрд., като при Комотини ще трябва да бъдат построени допълнителни компресори.
Заедно с пускането на тръбата обаче се лансира и една идея нов маршрут за пренос на азерски газ към Централна Европа. Президентът Радев от вчера говори, че е нещо като представител пред ЕК на 4 преносни газови оператора – на България, Румъния, Унгария и Словакия. Те предлагат по преносните им мрежи си да пренасят допълнителните 5 млрд. куб. м газ от Азербайджан. Това е написано в писмо от четирите той ще предаде на Урсула фон дер Лайен. И на президента на Азербайджан Илхам Алиев. Така щели да се спестят много инвестиции за нови газопроводи.
В съобщение до медиите пък се казва, че газопреносните оператори ще работят в продължение на споразумението за стратегическо сътрудничество между ЕС и Азербайджан, подписано на 18 юли 2022 година.
От „Булгартрансгаз“ поясниха, че маршрутът е от Турция през България и през Трансбалканския газопровод, по който се транспортираше руски газ през Украйна и Румъния през България, сега да се пренася азерски към Румъния. От Румъния да се транспортира към Унгария и Словакия. И двете страни имат газови връзки с хранилището Баумгартен в Австрия. Споразумението от 18 юли е за 10 млн. куб. м, маршрута, който се предлага може да транспортира 5 млрд. и то веднага. Азерайджан са заявили, че още от догодина могат да предоставят 1,5-2 млрд., но Трансадриатическият газопровод (ТАП), които отива към Италия, не може да ги поеме, а четирите оператора могат още от 1 януари.
Предложението на четирите компании е да не се инвестира в нова тръба, успоредна на Трансадриатическия газопровод, защото ще е скъпо и ще отнеме време.
При 20 млрд. куб. м азерски газ обаче ще трябват допълнителни инвестиции за новия маршрут, но не в размер на втора тръба на ТАП.
На няколко пъти в речите на президенти и премиери откриване на газовата връзка с Гърция бе наречена историческо събитие. То е натоварено с няколко значения.
Първото е транспортирането на газ, различен от руския в период на война и второто е бавното му строителство.
Въпреки строителството на тръбата, което продължи над 12 години, в крайна сметка бяха уцелени, с малко закъснение, точното място и точното време. От днес България получава пълните количества азерски газ на много ниска цена, чиято формула е записана в 25-годишен договор, което доведе и до поевтиняването да микса за страната от днес.
Новият газопровод може да задоволи пълните домашни нужди на България и да осигури диверсификация на източниците. България става по-малко уязвима и подобрява възможността ни да водим преговори, заяви премиерът Гълъб Донев. От втората половина на 2021 г. се сблъскваме с енергийна криза, ситуацията е трудна и бе утежнена от военния конфликт между Русия и Украйна. Съзнателното нарушаване на газовите връзки в Балтика е потвърждение, че сигурността на доставките може да се компрометира много бързо. Заради това стратегическото значение на газопровода надхвърля границите на България и отношенията ни с Гърция. Ще се осигури преноса на природен газ и към Румъния, Молдова, Украйна и Централна Европа, заяви още Гълъб Донев.
Второто значение на „историческо“ се пояснява и от думите на Урсула фон дер Лайен. „Това събитие е специално и денят е много важен. Проектът за газов интерконектор стои на масата още от 2009 г., когато България бе тежко засегната от решението на "Газпром" да прекрати транспорта на газ през Украйна“, започна речта си шефката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тя благодари на всички български и гръцки правителства за свършената работа. Още от началото ЕК го подкрепя, участвала е във финансирането на проекта с 250 млн. евро, каза още тя. България получаваше 80% от газа си от Русия преди Русия да започне ужасяваща война срещу Украйна и енергийна война срещу Европа. Този проект означава свобода от зависимостта от руски газ.
Благодарение на проекти като този интеконектор Европа ще има достатъчно газ през зимата, заяви още Фон дер Лайен. Председателката на Еврокомисията спомена и постигнатото в последните дни за справяне с енергийната криза. Сред тях и ограничаване на изключителните доходи не енергийните компании от скъпия ток и пренасочването на парите в подкрепа на домакинствата и бизнес. „Ще свършим много повече да ограничим цените на енергията, които отслабват нашата икономика, каза още тя.
И сръбският президент Александър Вучич заяви, че никой не вярвал колко важен ще се окаже този интерконектор, смятали го за лукс, който не е много нужен. Но Радев, Борисов, Мицотакис и Петков го виждаха по различен начин, вярваха в него, а сега ще се възползват от предимствата му. Сега той ще се окаже много важен и за Сърбия, защото започнахме вече изграждането на интерконектор между Сърбия и България, и след година се надявам да е приключен. Надявам се, че по това време догодина ще празнуваме подобна церемония в нашата страна”, каза той.
И допълни, че се е чудел как ще се отнася Урсула фон дер Лайен с него, чувствал се като черната овца. Тя обаче се държала добре и оказала подкрепа, както и ЕК, за интерконектора между България и Сърбия.
Той се обърна към президента на Азербайджан Илхам Алиев и му каза, че е много модерен в Европа и е суперстар. Без него нямало да е възможна диверсификацията на енергийните доставки.
Алиев пък заяви, че до 2027 г. страната му ще усвои доставките на природен газ за Европа. По новия газопровод България вече получава азерския газ по 25 годишен договор. Алиев говори за важността на Южния газов коридор, който е променил енергийната карта на Европа. Той пренася газ до потребители по нов път и от нов източник“, отбеляза президентът на Азербайджан. Досега по него тече предимно каспийски газ, но Азербайджан разработвал нови находища. Алиев повтори, че Азербайджан е сигурен доставчик на Европа, а вече и на България.
Гръцкият премиер Кириякос Мицотакис припомни, че е работил с Борисов и с Петков за пускане на интерконектора.
„Работих интензивно с Борисов и неговото правителство. Преди 2 месеца заедно с Петков отпразнувахме привършването на строителството на този енергиен мост. Този интерконектор драматично променя енергийната карта на региона. Началото на търговските операции е важен момент за цяла Европа. Той ще подсили сигурността на доставките на енергия на Балканите и в цяла Европа. Това е координация на сътрудничеството и усилията на нашите правителства", заяви той.
Доставките на природен газ от Азербайджан за България ще разкъсат здравата хватка от руския газ върху региона и заедно с останалите инфраструктурни проекти, които текат, ще допринесат за развитието на газова мрежа, на която може да се разчита, каза още той.
Колкото сме по-свързани, толкова по-гъвкави ще бъдем, колкото и трудни да са енергийните предизвикателства. Това заяви президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски. "Днес сме заедно в един момент на много кризи, които взаимно се подсилват. Светът тъкмо започна да се възстановява от пандемията и руската агресия в Украйна провокира нова енергийна криза със социално-икономически отзвук. Новият интерконектор идва в много важен момент и за региона, и за континента. Ние трябва да посрещнем една трудна зима, висока инфлация, растяща безработица. Това е нова възможност за диверсифициране на доставките на газ не само за Балканите, но и за цяла Югоизточна Европа", каза той.
Като домакин Радев затвори събитието. Започна с думите: най-после. Така той реагира на откриването на газовата връзка с Гърция. Президентът припомни, че български и гръцки инженери са я проектирали като газопровод от ново поколение. Радев отново благодари на президента на Азербайджан Алиев, че се е оказал надежден партньор през годините, припомни, че е работил още с президента Първанов.
Радев очерта и промените, които настъпят със завършването на терминала за втечнен газ при Александруполис, газът от който ще се транспортира по интерконектора, чийто капацитет през 2024 г. ще се увеличи от 3 на 5 млрд. куб. м. Устойчивост, надеждна и евтина енергия. Така определи българският президент значението на новия газопровод. Той заяви още, че увеличаването на капацитета на газовото хранилище в Чирен ще е от полза и за съседите. Спомена и за газовата свързаност с Румъния, която давала гъвкавост и сигурност.
Радев говори за свързаност в периода на война и за нарушени вериги на доставки, за магистрали и жп линии. Но без нови мостове на Дунав това нямало как да стане. Той заяви че свързаността нагоре по реката е на 20 км, разстоянието между единствените два моста на Дунав между България и Румъния е 300 км.Той се надява скоро да бъде подписано споразумение с румънската страна за трети мост на Дунав и за договаряне на следващите, както и за корабоплаване по реката.