Как да разбереш дали имаш фиш от КАТ, дали дължиш данъци, или си наказан административно за нещо - никак, а от 5 години едно от министерствата ни предлага подобно решение
Младият мъж, убил със своето порше в неделя сутрин френския гражданин, е имал 11 глоби за превишена скорост от КАТ за 1950 лева, гласи една от първите информации за инцидента.
От 2003 до 2009 г. той имал 6 глоби, които е платил. На 5 април м.г. Любенов бил спрян от патрул, защото карал без колан. Писали му акт за 20 лева, а при проверка в системата открили 6 невръчени фиша за скорост. Така му връчили глоби за 1250 лева.
Вместо да ги плати, Любенов продължил да натиска газта и през юли получил нови 5 фиша за превишена скорост с обща стойност 700 лева. Така той е карал с 11 неплатени фиша за 1950. Други 12 за общо 2350 лева вече бил платил.
Сред нарушенията му попадат и такива за каране с над 50 км/ч повече от максималната позволена скорост извън града. Там глобата е 600 лева. Любенов е хващан зад волана и с над 40 км/ч в населени места, където санкцията е същата. И за двете не се предвижда вземане на книжката, каквото има при каране с над 50 км/ч в населено място.
Димитър Любенов спокойно можеше да се размине и да обясни, че не знае за санкциите, ако не беше карал без колан. В България се приема, че си информиран за своите прегрешения на пътя, когато полицай ти връчи ръчно фиша. Това обикновено не се случва и когато се запътиш за чужбина, граничните те спират заради неплатените глоби.
От 5 години обаче в Министерство на електронното управление, което до 2021 г. бе Държавна агенция, съществува система за “сигурно електронно връчване” не само на фишовете от Пътна полиция, но и писма от НАП за дължими данъци, осигуровки и всякакви административни глоби, които се налагат на гражданите от различни държавни и общински структури.
Въпросната система е достъпна и в момента, но непопулярна, тъй като регистрирането на гражданите става доброволно и лично. Всеки един от нас във всеки един момент може да провери дали е длъжник с някаква сума към държавата.
Според експерт, запознат с работата на системата за “сигурно електронно връчване”, ако искаме ред във взаимоотношенията граждани-държава в България, сега е моментът сънародниците ни да бъдат насърчени да направят това, за да са спокойни. При посещения в орган на МВР, НАП, местните общини трябва да бъде разпространена информация за тази услуга. Преди това обаче е необходимо да се направят промени в някои закони.
Експертът, до когото “24 часа” се допита, обясни, че е имало три неуспешни опита да се допълнят Законът за движение по пътищата, Законът за административните нарушения и Закона за личните данни, за да се регламентира достъпът и използването на системата. Възможно е да остане физическото връчване на подобни постановления, но и възможност това да се случва през тази система.
В Германия например всички фишове за превишена скорост пристигат по пощата. Нарушителите имат две седмици да платят глобата. Ако не реагират, получават второ писмо, в което обаче глобата вече е увеличена заради неспазения срок. Ако отново не бъде платена, се праща полицейски патрул, който връчва акта лично. След това преследването вече става наказателно.
В тези писма дори се описва колко точки са ти отнети и дали трябва да върнеш книжката си за определен период на властите, обясни пред “24 часа” българка, която живее в Берлин.
В Естония глобите пристигат по мейла, обясни зам. градският прокурор на София Христо Кръстев. Когато си отворите писмото, държавата вече е информирана и глобата се счита за връчена.
“Работим по системи и норми от 60-те години на миналия век”, каза пред “24 часа” главният секретар на МВР Петър Тодоров. И посочи, че това е една от причините събираемостта да е само 40%.
Идеята е всичко да бъде модернизирано с електронната система еделивъри - електронно доставяне/връчване. Тя отново бе поставена на дневен ред от Божидар Божанов, докато бе министър на електронното управление. В портала човек може да влезе чрез електронен подпис, персонален идентификационен код на НАП и други. Целта е там да се виждат всички задължения на човек. “В момента системата не работи за фишове и актове, защото липсва законова рамка, а само за други документи. Имаше готови законодателни предложения, приети от МС, но не се стигна до разглеждането им в парламента”, обясни пред “24 часа” Божанов. И посочи, че когато заработи, с влизането в системата човек ще получава във виртуалната си пощенска кутия в самия портал данните какво дължи. Всеки документ ще се счита за връчен, след като бъде изтеглен. Ако човек не го направи до седмица, започва стандартната процедура за връчване - от куриер, оттам на НАП, каза още ексминистърът.
В момента в сайта за административни услуги на МВР човек може само да провери дали има невръчени фишове за скорост и наказателни постановления. Нито му се връчват, нито дори се разбира какво е нарушението. Това става ясно с отиване в районното или в Пътна полиция. (24 часа)