Градът търси важни решения за инфраструктурата си по иновативни европейски проекти
Една от първите постройки ще бъде забавачница в кв. “Изгрев”
Бургас ще модернизира инфраструктурата си с рециклирани материали. Това ще стане, след като градът се включва в международния проект Re-SKIN. В него ще
участват 21 партньора, между които университети, фирми, местни и регионални власти
и неправителствени организации от Великобритания, Австрия, Италия, Белгия, Испания, Холандия, Дания, Франция и Унгария.
Общинският съвет даде съгласието си кметът Димитър Николов да подпише договор с консорциума, който ще прилага новите техники на територията на общината, след като тя получи одобрението на ЕС по програма “Хоризонт”.
В рамките на проекта се предвижда създаването на иновативна методология за изпълнение на мерки за енергийна ефективност в обществени сгради, основана на принципите на кръговата икономика, което означава рециклиране и повторно използване на материали при изпълнение на строителните дейности по сградите.
Една от първите предвидени за тестване сгради е административната част с кухненски блок на детска градина “Изгрев”, която се намира в едноименния жилищен комплекс.
Проектните дейности трябва да започнат в началото на октомври, като продължителността на проекта е 42 месеца.
Водещата роля при изпълнение на проекта е на Политехническия университет в Милано,
който ще разработи методологията за обновяване на сгради, ще извърши необходимите виртуални тестове, ще избере и тества строителните и изолационните материали в своите лаборатории и ще ги достави.
Вузът също ще контролира цялостния процес, за да гарантира постигане на планираните резултати след приключване на строително-монтажните дейности.
Рециклираните материали, с които ще се извършва ремонтът на първата сграда в Бургас, ще бъдат определени с тестове за издръжливост и ефективност, след което ще се търсят доставчици.
За ремонта на детската градина е определено Бургас да похарчи сумата от 296 875 евро, които 100% са осигурени от европейската програма “Хоризонт”.
Освен Бургас, който е единственият участник от България в проекта, уникалната техника за използване на рециклирани материали ще бъде тествана и в Милано, Лил и Лангрео, Испания.
По същата европейска програма “Хоризонт” Бургас ще участва и в друг пилотен проект, който също касае подобряване на градоустройството, но и
значително намаляване на парниковите емисии до 2030 г.
Той е на тема “Преоценка на климатичната неутралност и качеството на градската среда в европейските крайбрежни градове” и ще се прилага още в норвежкия град Алесунд, в белгийския Брюж и в италианския Римини.
По проект се очаква Бургас да привлече 600 хил. евро безвъзмездна финансова помощ за подобряване на градоустройственото планиране в контекста на климатичните промени.
Задачата е да бъде изработена такава стратегия на планиране, която да доведе до подобряване на градската среда чрез преоценяване на връзката крайбрежието и смекчаване на потенциалните неблагоприятни въздействия вследствие на глобалното затопляне.
За целта общината ще разработи интелигентна информационна система за моделиране и оценка на климатичното въздействие на мерките, заложени при градското проектиране, с възможност за визуализиране на различни сценарии.
Ще се изготви и каталог с добри практики и предложения за прилагане на природосъобразни, иновативни и зелени решения в градска среда, за да се намали уязвимостта от съществуващи и бъдещи заплахи, породени от климатичните промени.
При реализиране на проекта ще се наложи и актуализация
на Плана за интегрирано развитие на община Бургас за периода 2021-2027, казаха от кметството.
Той ще се ръководи от Норвежкия университет за наука и технологии в Алесунд в партньорство с 26 организации от Норвегия, Белгия, Португалия, Турция, Румъния, Чехия, Хърватия, Италия и България - всички специализирани в прилагането на зелени решения.