Едва 40% от всички глоби, наложени на шофьори, са платени. Това съобщи главният секретар на МВР главен комисар Петър Тодоров. И поиска да има законови промени, за да се повиши събираемостта.
Даде пример с Германия. Там глобата се изпраща по мейла. В България се връчва лично. За целта се използват куриерски фирми. Фишове за скорост се връчват и от полицаи, спрели на пътя шофьори. Те ги проверяват в таблетите си и, ако има невръчени нарушения на скоростните режими, им разпечатват фиша и им го дават. "Работим по системи от 60-те години на миналия век", каза Тодоров защо е толкова ниска събираемостта.
И отчете данните от началото на акцията на МВР, започнала на 7 юли. Тя стартира след като Георги Семерджиев уби 2 момичета в София 2 дни по-рано. Оказа се, че кара с фалшива книжка, менте номера и дрогиран.
Имаме намаление на смъртните случаи спрямо м.г., откакто започна акцията, обясни той. И посочи, че в началото на акцията загиналите в катастрофи били с 12 повече от м.г. Днес са с 20 по-малко.
За 2 месеца полицаите 1300 са заловени да карат с над 1,2 промила алкохол в кръвта, а над 1200 - дрогирани. Те са обвинени от прокуратурата, съобщи главен комисар Тодоров. "Въпросът е какви наказания ще получат", каза полицай №1 и поиска санкциите да се завишат. Причината - Наказателният кодекс е разпитан така, че задължава съдилищата заловените дрогирани да се освободят от наказателна отговорност и да платят само глоба между 1000 и 5000 лева. Затова главният комисар поиска по-сурови наказания.
От 7 юли до 12 септември има издадени и връчени над 180 000 фиша. При тях на шофьорите е наложена парична глоба. Над 49 000 са актовете, при които освен финансовата санкция, се отнемат и контролни точки. Заснетите да карат с превишена скорост са над 200 000 хиляди, поясни шефът на Пътна полиция комисар Калоян Драганов. И добави, че всеки ден има по 120 екипа, които контролират шофьорите вътре в трафика. Той напомни, че от 2019 година има законопроект да отпадне сегашният модел, при който първо се пише акт, а след месец се издава наказателно постановление, в което е определен размерът на паричната санкция. Вместо това глобата се налага на място и се принтира от пътните полицаи, разясни Драганов механизма.
Очаквайте подробности!