- Урсула фон дер Лайен идва у нас за пускането на газовата връзка с Гърция
- Обеща реформи на пазара на ток и фискалните правила
Три ключови идеи за овладяване на енергийната криза представи шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен в сряда при годишната си реч за състоянието на съюза. Тя постави намаляването на сметките за електричество като тема номер 1 в списъка със задачи.
Планът се отнася за целия ЕС и
въвежда задължително пестене на ток
От държавите членки ще се изисква да определят 10% от часовете с най-висока цена (обикновено от 7 до 22 часа - бел. ред.) и да намалят потреблението тогава. До 31 март в целия ЕС трябва да се намали потреблението с 10%. За централите, които произвеждат електричество от възобновяеми източници, ядрено гориво и въглища, се слага таван на цената от 180 евро мегаватчас. Над нея всяка държава ще взема приходите и ще ги разпределя като помощ към потребителите.
20% данък се слага на свръхпечалбите за 2022 г. на нефтените и газовите компании. Приходите ще бъдат насочвани към потребителите, най-вече уязвими домакинства, тежко засегнати дружества и енергоемки отрасли.
Като други начини за намеса в пазара на електроенергия ЕК предлага да може да се определят цени на тока за бита и под себестойността им и да се даде възможност на малкия и средния бизнес да се върнат на регулирания пазар.
“Трябва да отделим доминиращото влияние на газа върху цената на електроенергията. Ето защо ще направим дълбока и цялостна реформа на пазара на електроенергия”, посочи Фон дер Лайен.
Шефката на ЕК ще дойде в България за откриването на интерконектора с Гърция, което се очаква да стане на 1 октомври, като пример за намаляване на зависимостта от руския газ.
Фон дер Лайен започна речта си, като похвали съпротивата на Украйна срещу инвазията на Русия, описвайки страната като “нация на герои” и обещавайки, че солидарността на ЕС “ще остане непоклатима”.
Първата дама на Украйна Олена Зеленска бе почетен гост в залата на Европарламента в Страсбург и получи овациите на евродепутатите, които бяха станали на крака.
Шефката на ЕК предложи на Украйна да бъде даден достъп до единния пазар на ЕС, включително безплатен роуминг и отпускане на
100 млн. евро за възстановяване на разрушени училища
Според председателката на ЕК съюзът трябвало да се вслуша в източноевропейските страни, които “от години ни казват, че Путин няма да спре”. Искам да бъде много ясно: санкциите са тук, за да останат дълго, каза тя.
И приветства трансграничната солидарност, наблюдавана при неотдавнашните природни бедствия, когато държавите членки изпратиха самолети за борба с опустошителните пожари във Франция и Германия. След това обеща да удвои противопожарните резерви на ЕС през следващата година и
да купи 10 леки самолета и три хеликоптера
за общия флот.
Фон дер Лайен говори за фискалните правила на ЕС, изключително чувствителна тема, която от години предизвиква напрежение. Правилата, известни като Пакт за стабилност и растеж (ПСР), изискват от държавите членки да поддържат дефицит под 3% и дълг под 60% от БВП - граници, които много правителства в момента превишават.
Шефката на ЕК обеща да се бори с корупцията с пакет за защита на демокрацията, който ще разкрие скрито чуждо влияние и ще хвърли светлина върху “сенчестото финансиране”.
Шефката на ЕК изрази подкрепата си за създаване на Европейска политическа общност, инициатива, застъпена от френския президент Еманюел Макрон. Първата среща на общността ще се проведе следващия месец и ще събере 27-те страни от ЕС с над 17 партньора от Европа, включително Обединеното кралство, Турция, Норвегия, Швейцария, Украйна и Западните Балкани.