Над 120 къщи от общо 300 са наводнени в Пловдивското село Трилистник от придошлите води на река Стряма, съобщи пред "24 часа" кметът Мирчо Петров. Ситуацията е била особено драматична преди обяд, когато уплашени, местни жители са бързали да напуснат домовете си.
Някои плачеха, като една възрастна жена, че в бързината да се спаси, не е успяла да си вземе апарата, с помощта на който диша.
"Като на война", описа гледката известният фермер Красимир Кумчев.
Хората, които се изселиха, са намерили подслон при роднини в Пловдив и околните села. Някои в бързината са забравили важни вещи и документи, но се надяват да се върнат скоро.
"Заедно с кмета на община "Марица" Димитър Иванов организирахме извозването на хората, като използвахме и нашите автомобили", уточни Петров. Той добави, че в момента ситуацията се е поуспокоила.
Според Кумчев най-вероятно наводнението е станало от скъсана дига с дължина от 50 метра по река Стряма в района на село Калековец. Това той е установил, облитайки с хеликоптер мястото на бедствието. Наводнени са и много земеделски земи, както и част от магистрала "Тракия".
Вертолетът е дошъл със съдействието на президента Румен Радев, който заедно с министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев и на земеделието Явор Гечев посетиха и Трилистник, след като преди това държавният глава беше в Карловско.
Драматичните часове за Трилистник дойдоха малко по-късно след наводненията около карловските села. Кумчев не спести критики към държавните институции. "Цари безхаберие. За пръв път тази година "Напоителни системи" не почистиха съоръженията си", каза той. По-късно публикува как багер запълва дигата. "Само не си мислете, че това е техника на "Напоителни системи". Сами организираме, наемаме техника, плащаме, молим се!", обясни фермерът.
Тежка остава ситуацията и в Карловско. Наред с Богдан и Каравелово, много е зле положението и в с. Слатина. От придошлите води реката е отнесла мостът. Образувал се е бент и е излязла на шосето, влачейки трупи, наноси и тиня. "Гледката е плачевна", описаха доброволци от пловдивския червен кръст, които от сутринта са на терен да оказват помощ.
Местни, пожарникари и техници на ЕВН и ВиК помагат за овладяване на ситуацията. Вода и ток няма. Нужна е масирана техника, за да изгребе калта от улиците и да възстанови разрушените пътни съоръжения.
"Хората са отчаяни. Още се страхуват да се приберат", казват червенокръстци, които раздадоха в Каравелово и Слатина одеяла, чаршафи, дезинфектанти, хавлии, сапун, кроасани и вода.
При обиколката си президентът е разпоредил максимално държавните служби да окажат помощ на пострадалите. С него бяха вътрешният министър Иван Дерменджиев и шефът на пожарната главен комисар Николай Николов.
Месеци наред ще са нужни, за да се отстранят щетите и да се нормализира обстановката, смятат доброволци.