Сградата е непригодна, пренасочват близо 300 деца в други учебни заведения
Боравене с горелка е причинило големия пожар в ОУ "Душо Хаджидеков" в Пловдив, чийто покрив изгоря почти изцяло. В продължение на час и половина 8 екипа от пожарната се бориха с пламъците. Сградата е спасена, но е неизползваема. Близо 300 деца няма да започнат учебната година в любимото си училище. Къде ще учат, предстои да се реши.
"Покривите на старите училища са тип каратаван, т.е. гредоред и пламват бързо. В 99% от случаите на пожари са причинени при ремонти и използване на подобни инструменти", коментираха огнеборци.
За наличие работеща горелка в ОУ "Душо Хаджидеков" съобщи и общинската съветничка от "Демократична България" Веселина Александрова, която се е оказала очевидец.
"Бях в кафенето до училището, когато евакуираха деца, които имаха курсове в сградато. Това, което знаем от излизащите, е че е имало ремонт на покрива и огънят е тръгнал от използвана горелка", каза тя.
"Видях как от сградата излязоха много деца. Пет минути по-късно огънят обхвана целия покрив", описа пред "24 часа" Спас Топалов от близкия магазин.
На практика покривът вече го няма. Класните стаи обаче не са засегнати, обясни директорът на пловдивската пожарна Георги Мангараков. Опитът в такива случаи сочи, че помещенията са неизползваеми, тъй като при гасенето се ползва огромно количество вода.
Директорката на школото Грозденка Николова обясни, че от 10 г. работели с въпросната фирма, която е извършвала ремонта на покрива и досега такива инциденти не е имало.
"Мога да заявя, че са спасени всички учебни помещения. Разпоредих да не се гаси безконтролно, за да не се повредят от водата", посочи Мангараков. По думите му пожарът е бил много сложен за гасене заради голямата площ на покрива и височината. Това наложи огнеборците да разпънат стълби при гасенето, както и автовишки от "Градини и паркове".
Проблемът дойде от това, че наблизо нямаше работещи пожарни хидранти, категорични са пловдивчани, които наблюдаваха стихията със свити сърца.
Това наложи "Градини и паркове" да докара водоноски, както се случи неотдавна и при гасенето на Младежкия хълм. Едната обаче не успя да влезе в двора на училището и пожарникари премахнаха бариерата, за да й осигурят проходимост.
На място пристигнаха кметът Здравко Димитров със заместниците си Стефан Стоянов и Анести Тимчев. Те наблюдаваха как огнеборците потушават пламъците.
"По най-бързия начин започваме авариен ремонт на училището. В понеделник ще бъдат изготвени поне 2 варианта за старта на учебната година", увери Стоянов.
Школото разполага с 19 паралелки, а в пострадалата сграда се обучават близо 300 деца. Именно на тях трябва да се търси друго място.
"На 15 септември ще има осигурени помещения за всички, но по-големият въпрос е дали ще може да се ползва тази сграда поне частично, или ще трябва да се затвори изцяло", коментира от мястото на събитието Стефан Стоянов.
Докато пожарникарите се бориха с пламъците, много хора от квартала наблюдаваха с тревога как гори училището. "Жалко. Това е едно от най-желаните учебни заведения", коментираха с тъга те.