Министерството на икономиката пуска анкета сред бизнеса каква част от предприятията използва газ и колко фирми могат да минат на друго гориво в кризисна ситуация. Тази информация ще бъде използвана от спецщаба за ситуацията в енергетиката.
Това заяви служебният министър на икономиката Никола Стоянов при представянето на приоритети и екипа си. Именно ситуацията с газа е първият и най-наболял въпрос, с който ще се занимава ведомството.
Сред краткосрочните задачи на министерството, които трябва да ни подготвят за идващата зима, е и темата с петрола. Стоянов е възложил анализ за ползата на Държавната петролна компания, за да се реши дали тя наистина да се закрие, както реши бившето правителство в последните дни на управлението си.
Контролът над горивата от страна на агенцията по метрология ще продължи, но през последните години нарушенията намаляват и се задържат около 3%, успокои Стоянов.
Той е поискал и резюме на изготвения доклад за язовирите, който трябваше да определи кои от тях са опасни, и кои не, но критерии все още не са създадени.
По-дългосрочните основни приоритети са свързани с подобряване на бизнес средата. След среща с работодателските организации вече се работи по списък от мерки.
"В следващите месеци ще бъде напревено сериозно усилие по напредък ни за Шенген. Сигурни сме, че на база повишаване на прозрачността на бизнес средата, това би помогнало и за имиджа на България", допълни Стоянов.
С Министерството на иновациите ще се обсъдят как да бъде променен Закона за инвестициите, така че да се актуализира, за да се подобри инвестиционния климат и да се работи за релокация на компании от Китай.
По-добър инструментариум и връзка с външнотърговските ни служби ще е друг приоритет, за да се подобри външноикономическата ни политика. Агенцията за експортно застраховане пък ще заема по-голяма роля за подкрепа на малки и средни предприятия, като ще дава гаранции пред търговските банки за теглене на заеми.
Приоритет ще са и индустриалните зони, при които трябва да се навакса изоставането. Те са важни и защото за тях са определени средства по плана за възстановяване.
Зеленият преход ще е друг фокус на министерството, като според Стоянов на него трябва да се гледа като възможност.
Министър Стоянов ще има двама заместници - първият е Димитър Данчев, който остава от кабинета на Корнелия Нинова. Той е с опит в публичния и частния сектор, бил е и във външнотърговската ни служба в Мюнхен. "Оставането му е знак за приемственост, хубавите неща, направени в министерството, ще се надграждат", увери Стоянов.
Ирина Щонова е новата зам.-министърка. Тя е завършила в Станфорд, била е вицепрезидент на един от най-големите телекоми в САЩ, има опит във финансовия надзор и ще бъде с ресор публични предприятия.