- Надежда Йорданова: Благодаря на мнозинството, че осигури на европейските прокурори възможност да изпълняват своите функции. Българският народ очаква справедливост. Не се притеснявам от Конституционния съд, защото всеки наш текст е отстоял на неговия тест
- Радомир Чолаков, ГЕРБ: Слава богу, че приключваме. Няма да имаме време да пуснем жалба до Конституционния съд, но се надявам, че другите органи, които имат това право, ще го направят
В един от последните си дни парламентът прие окончателно промените в Закона за съдебната власт, които се отнасят до делегираните прокурори към Европейската прокуратура, ръководена от Лаура Кьовеши. Тя разследва предимно злоупотреби с европейски средства.
По силата на новите текстове, които бяха предложени от Министерския съвет, делегираните прокурори ще имат своя сграда, деловодство, включително и секретно, ще могат да правят искания за използване на СРС, за експертизи. В момента те са девет души. По-рано днес ВСС откри процедура за избор на още шестима. Делегираните прокурори се помещават в сградата на Софийската районна прокуратура на Петте кьошета, известна още като Военното НДК. По време на последната си визита у нас през март Кьовеши каза, че би било добре да имат своя сграда.
"Благодаря на мнозинството, че осигури адекватни ресурси, за да могат европейските прокурори да изпълняват своите функции, а не да се молят за експертизи. Българският народ очаква справедливост. Тези, които злоуопотребяват с евросредства, да бъдат изправени пред съда", обяви на края на дискусията правосъдната министърка Надежда Йорданова.
"В днешния ден специализираната прокуратура направи подарък на няколко човека - Делян Пеевски, Илко Желязков, като отказа да ги разследва", продължи тя. Думите й бяха по повод казаното по-рано днес от шефката на спецпрокуратурата Валентина Маджарова, че са прекратили проверките на двамата поради данни за престъпление. Те започнаха, след като двамата попаднаха в списъка "Магнитски".
"Нямам притеснения от Конституционния съд, защото за всеки текст, по който сме работили ние от Министерството на правосъдието, сме отстояли на теста на КС", завърши Надежда Йорданова.
Преди нея Радомир Чолаков от ГЕРБ обясни защо е гласувал против закона.
"За да запазя честта на професията си. Слава богу, че приключваме. Няма да имаме време да пуснем жалба до Конституционния съд, но се надявам, че другите органи, ще го направят, за да им покажат, че не разбират от право", обяви Чолаков.
Според колегата му Бранимир Балачев, също от ГЕРБ, законът бил безсмислен.
"В нормите на Европейската прокуратура никъде не пише, че трябва да се доразвива законодателството. Кое е правното основание, на кой нормативен документ се уповаваме, за да кажем, че имаме право да доразвием тази система", попита Балачев.
"Кои сме ние, че да създаваме отделна прокуратура - да определяме колко секретарки да имат, какви заплати да получават. Няма как да създаваме прокуратура в прокуратурата", продължи той.
Според Петър Петров от "Възраждане" това законодателно предложение било част от реформата в прокуратурата, която предлагала "вече провалената четворна коалиция".
Крум Зарков опонира на Балачев, че законът не бил безсмислен, а щял да даде възможност на европейските делегирани прокурори да работят независимо от националната прокуратура.
Петър Петров от "Възраждане" предложи в закона да бъде записано, че на делегираните прокурори ще се осигури пететажна сграда.
"Ще го подложа на гласуване поради неговия фундаментален принос към правото", обясни председателстващият заседанието Кристиан Вигенин от левицата.
Балачев попита какво безкрайно деловодство ще правят за седем човека, каква сграда им била необходима. "Не случайно Петър Петров предложи да им дадат пет етажа", добави той.