- Приятен блицконтрол се получи,
- каза главният прокурор
- Депутатите пък се засегнаха, че
- 120-те тома с правна литература
- били намек, че не разбират нищо
Какво би станало, ако в Италия закрият съда “Антимафия”, а политик, който го е закрил, се качи в джипа на подсъдим в същия съд. Това попита главният прокурор Иван Гешев народните представители от правната комисия в парламента.
“Може би е въпрос на народопсихология, на морал”, добави той.
Преди близо месец фоторепортер на “България днес” засне как съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов се качва в автомобила на Пламен Бобоков, паркиран пред парламента.
Русенският бизнесмен е подсъдим в специализирания съд, който престава да съществува на 28 юли тази година. Тогава
Иванов обясни, че причината за разговора в джипа на Бобоков са били културни проекти
Повече от четири часа продължи изслушването на главния прокурор в правната комисия в четвъртък. Това е второто му привикване в парламента в рамките на седмица. Миналия петък той бе в антикорупционната комисия.
“Приятен блицконтрол се получава”, беше коментарът на Гешев. Народните представители го бяха поканили да обсъждат дейността на прокуратурата.
Питаха го за осъдените за корупция, проверките срещу депутата от ДПС Делян Пеевски, отново за снимките с кюлчетата и пачките, осемте джуджета, преписката срещу бившия вътрешен министър и депутат от ГЕРБ Христо Терзийски, командироването на прокурори, закриването на спецправосъдието...
Половин час преди изслушването му, което започна в 14,30 часа, Гешев изпрати на депутатите 120 тома с материали. Всеки получи по пет папки с анализи и доклади на прокуратурата.
“Книжките са очевидният намек, че нищо не разбираме”,
коментира Крум Зарков от БСП. Явор Божанков, който също е от левицата, се съгласи с колегата си и дори добави, че Гешев го бил и казал.
“Защо няма резултати по скандалите, които стигат до широката общественост - едни осем джуджета, едни кюлчета, чували, апартаменти”, попита Мирослав Иванов от “Продължаваме промяната”.
Гешев му отговори, че борбата с корупцията е работа на цялата държава. Той нямал спомен напоследък МВР да е докладвало, че разследва високопоставен служител.
“Корупцията е във властта, подозирам, че има проблем в изпълнителната власт за разкриване на престъпления по високите етажи на властта”, обясни Гешев.
Дани Каназирева от ГЕРБ се поинтересува защо няма досъдебно производство срещу премиера в оставка Кирил Петков. Тя попита и какво се случва с десетките дела в специализирания съд, от които тези с материален интерес са 3 млрд. лева.
Тук Гешев отново повтори, че не прокуратурата ще носи отговорност за това, което ще последва. Въпреки че шефът на правната комисия Милен Матеев призоваваше народните представители да се придържат към регламента, всеки въпрос беше съпроводен с обстойно политическо изказване.
Атанас Славов описа прокуратурата с няколко фрази, изречени през годините - “над мен е само Господ”, “плод и зеленчук”, “ти си го избра”, “инструмент на Господ”, “прави се на луд”.
“Тези фрази няма как да не попаднат в историята. Вместо да говорим за постижения, 30 години говорим само за проблеми”, заключи Славов.
Некоректно е да се цитират думи на човек, който не е сред живите (Иван Татарчев - б.р.), а за инструмент на Господ е манипулация. Точният цитат е, че всеки вярващ човек е инструмент на Господ. Целта е в божиите ръце. Надявам се, това, че някой се прави на луд, не е мой цитат, отговори Гешев.
Славов го попита докъде са стигнали проверките на Делян Пеевски и как са приключили.
“По тези проверки или е постановен отказ, или има досъдебни производства”, отговори Гешев.
“За правна прецизност” той посочи, че има решение на Конституционния съд (КС), което не позволява на главния прокурор да обсъжда в парламента конкретни досъдебни производства. И на няколко пъти цитира това решение. Депутатът пък обясни, че не го пита за дела, а за проверки.
Поиска “да чуят всичко за тази групичка по “Магнитски”,
защото за единия чували всичко (Васил Божков - б р.), а за другите нищо.
Гешев му обясни, че законът “Магнитски” има политически и административен ефект, но не води до наказателен.
Той отново повтори своето виждане, че трябва да има “европейски закон “Магнитски”. Гешев поясни, че евроатлантическите партньори не били дали повече информация освен съобщенията от интернет.
“В коя хипотеза се намираме - в отказа или досъдебните производства”, настоя Славов. И поиска правната комисия да отправи официално запитване до прокуратурата. Шефът ѝ Милен Матеев го увери, че ще бъде сторено.
Крум Зарков попита главния прокурор защо се радва, че прокуратурата има 98% осъдителни присъди. А депутатите се интересували за тези, които не стигали до съда.
“Аз нямам доверие на статистиката на МВР, работил съм и в МВР и дали вярвате, или не, но
организираната престъпност вече се завръща
Аз знам, че се завръща на базата на постоянния ми контакт с колегите”, обяви още главният прокурор.
После уточни, че и той бил полицай три месеца. “Уважавам колегите, но всеки знае какво беше нивото на ефективност, преди да се появи специализираният съд”, каза още той.
“Не отричам, че имаме проблеми, но ме дразни тази недобросъвестност. Не може да се прехвърлят всички проблеми на прокуратурата”, добави още той.
Според него всичко се “концентрира върху прокуратурата”.
Дали ние сме най-лошите, материалният интерес къде е по наказателните дела? Не може всичко да се прехвърля на българската прокуратура. Ние сме най-стабилната институция на фона на това, което виждам през последните месеци, каза още Гешев.
Той срещнал случаен гражданин пред Съдебната палата преди да отиде в комисията, който му казал, че прокуратурата е единственият лъч на стабилност в момента в държавата.
Бранимир Балачев от ГЕРБ пък се ядоса, че Крум Зарков и Атанас Славов направили изказвания “по един час”.
Извън залата главният прокурор Иван Гешев определи като “трагедия” от юридическа гледна точка проекта за антикорупционен закон, приет на първо четене от правната комисия.
А от политическа гледна точка ще говоря най-общо, защото не съм политик, но понеже обичам историята, ще кажа, че мечтата на всички авторитарно мислещи лидери е да си създадат политическа полиция и винаги накрая тя се обръща срещу тях, заяви Гешев.
Той уточни, че прави общ исторически извод - “просто така ми хрумва, не знам защо ми хрумва”.
Гешев коментира и огласените промени в НПК за разследване на главния прокурор.
“Ще препоръчам на министъра на правосъдието решението на Конституционния съд, с което отмени предишния закон на ГЕРБ, то е много ясно и мисля, че би обогатило много юристи, които се стараят да правят авангардни такива изменения в законодателството, които, за съжаление, противоречат на конституцията според мен и това го сочи Конституционният съд”, каза Гешев.