ДБ ще внесат сериозни редакции преди второто четене и още не са готови да подкрепят Рашков за председател
- БСП пък склонна за него, но още анализира проекта
- Тошко Йорданов: Малки фюрерчета, все едно дали са от Банкя, или от Канада
- Хората на Слави искаха право на вето в комисията – техен човек да казва кой да бъде разследван, твърдят от “Промяната"
Първи тест за лоялност преминаха вчера партньорите във вече тройната управляваща коалиция. Социалистите и “Демократична България” дадоха да се разбере, че има напрежение във властта по закона за новата мегакомисия “Антикорупция”, но преглътнаха разминаванията си с “Промяната” и обещаха подкрепа за проекта.
Именно законът за КПКОНПИ и номинацията на вътрешния министър Бойко Рашков за неин шеф бяха едни от “огневите рубежи” между ПП и “Има такъв народ”, заради който те трети ден след обявената от Слави раздяла се замерят с обиди. Грозните взаимни обвинения, придружени с вадене на тайни изпод общия юрган в “спалнята” на властта, продължиха и вчера. (Виж по долу)
Но и извън истеричния тон между ПП и ИТН
законът се оказа проблемен за коалицията
Причината - останалите две партии са очаквали той да бъде внесен съвместно, а не като соло акция на “Промяната”, стана ясно от коментарите в парламента в петък. Проектът бе депозиран в парламента в четвъртък.
Беше изненада внасянето му само от ПГ “Продължаваме промяната”, коментира зам.-председателят на правната комисия от ДБ Атанас Славов.
Има изключително важен елемент в новия законопроект, който е свързан с разследващите функции на антикорупционната комисия. В тази част сигурно ще получи подкрепа от нас, обясни той.
Демократите обаче искат редакции между първо и второ четене, тъй като има “елементи от старото законодателство, които трябва да бъдат изчистени”.
Трябва да има по-ясно разписване на правомощията на колективния орган спрямо разследващите инспектори, за да има
достатъчно гаранции за независимост
на разследването в наказателен процес, който защитава правата на гражданите, и няма рискове за злоупотреба с власт.
Много ясно трябва да се каже, че политически избраният орган - членовете на комисията, не могат да влияят върху наказателното разследване, което ще се извършва от инспекторите. Именно върху тези гаранции искаме да се съсредоточим, каза юристът Славов.
В ДБ са съгласни съставът на новия антикорупционен орган да е от 5-има души. И са категорично против концепцията на ИТН за единодушно вземане на решения, тъй като в колективни органи това е неработещо.
Групата на десния партньор обаче все още не е решила дали ще подкрепи Бойко Рашков за шеф на КПКОНПИ. Можело да имат и свой кандидат, заяви Славов.
Зад номинацията му застава левият партньор. След нарочния брифинг, на който Корнелия Нинова обяви, че БСП ще подкрепи Бойко Рашков, това препотвърди вчера и депутатът Филип Попов. Социалистите обаче все още анализирали новия закон. Повече конкретика от тях се очаква след предстоящия тази неделя пленум на БСП.
В конкретика обаче изпаднаха в петък от ИТН, като атаката отново бе съсредоточена върху премиера.
Кирил Петков ни каза, че службите са на президента и иска свой разследващ орган,
обяви Тошко Йорданов. Премиерът го направил по време на коалиционния съвет за промените в КПКОНПИ.
“Промяната” и Петков искат собствен Гешев, което е също толкова неморално, колкото това, което направиха ГЕРБ и ДПС.
Малки фюрерчета, дали ще са от Банкя, или от Канада, все са си фюрерчета, заяви той.
ИТН се опасявали новият антикорупционен орган да не е като стария или да направят нещо като нова прокуратура с главен прокурор на “Промяната”. Кирил Петков искаше точно това. Каза: Шефовете на ДАНС не са мои, а са на президента и на мен ми трябва разследващ орган и прокуратура, добави заместникът на Слави.
Ива Митева смята, че единственото ново в проекта е, че разделя КПКОНПИ на две, иначе се ползвали предходните стари и лоши разпоредби. И обвини мнозинството, че мачка закони, конституцията и правилника на НС ежедневно.
Тя дори не е чела закона, отвърна шефът на правната комисия Милен Матеев.
От “Промяната” се извиниха на партньорите за несъгласуваното му вкарване в парламента.
Бяхме нападнати, че такъв законопроект няма и не се случва. Затова избързахме. Целта бе да се покаже, че повече няма да чакаме и да правим договорки с никого, за да борим корупцията, каза Матеев. По думите му ИТН от самото начало истеризирали и саботирали дебатите, като или не присъствали на обсъжданията, или идвали само за по 5 мин, колкото да настояват за своето, а именно - да имат човек в комисията с право на вето, който да решава кой да бъде разследван и кой не.
По-рано Тошко Йорданов се отметна от желанието на ИТН за техен представител с право на вето, но застъпи
тезата за 4-ма членове, които да решават само с единодушие
Комисията ще решава дали да обжалва, или не, а разследващите инспектори няма да участват в съдебната фаза на назакателния процес. Единствено и само народни представители ще могат да предлагат членове на комисията. Председателят ѝ няма да определя кой инспектор да поема дадена преписка. Не е отпаднал нито един кръг от лицата, които трябва да подават декларации пред КПКОНПИ.
Така Стою Стоев от ПП отхвърли обвиненията за противоконституционност на текстовете. Действията срещу корупцията трябва да бъдат предприети въпреки усилията на прокуратурата да подава чадър на абсолютно всички лица по високите етажи на властта, които по един или друг начин са свързани с корупцията, заяви и колегата му Мирослав Иванов.
Какво пише в проекта
Разследващи инспектори ще работят по 80 престъпления, ще имат полицейски правомощия
- Разследващите инспектори ще имат полицейски правомощия.
- Те ще разследват престъпления, описани в близо 80 текста от Наказателния кодекс.
- Ще могат да използват специални разузнавателни средства, да вземат обяснения от граждани, да проникват и изследват помещения, сгради и транспортни средства, да внедряват служители под прикритие, да правят оперативно разпознаване, лично издирване, контролирана доставка, оперативно внедряване чрез агенти под прикритие.
- Ще могат да образуват досъдебно производството в ситуацията на неотложност.
- Увеличава се мандатът на комисията на 6 години.
- Прокурорът трябва незабавно да уведоми комисията, ако прекрати или спре досъдебно производство или внесе обвинителен акт срещу човек, по когото са работили разследващите инспектори.
- Комисията ще може да обжалва отказите за образуване на досъдебно производство на прокурорите по десетките престъпления, включени в Корупционния каталог. (Подобно право няма никой друг участник в наказателния процес - б.р.)
- Комисията се задължава да публикува на сайта си всичките си решения за установяване на конфликт на интереси и тези на съда по дела, по които тя участва, включително и невлезлите в сила и подлежащи на обжалване. Ще се публикуват и определенията за прекратяване на съдебни производства.
Проф. Пламен Киров:
Внасянето на проекта беше кризисен пиар
Този законопроект в този вид не може да бъде приет, смята проф. Пламен Киров от Юридическия факултет на Софийския университет.
Според него 80% от предложенията в законопроекта са преписани от стария закон.
“Новото са инспекторите, които провеждат разследването, но условията, при които могат да действат, не са изяснени точно”, добави той.
“Цялата работа е направена, за да се дублират прокурорските органи, тоест да се създаде някаква особена прокуратура, която да не е в съдебната власт и да действа самостоятелно, в подчинение на председателя на комисията”, обясни проф. Пламен Киров.
“Има много недомислици в проекта - правно-технически и концептуални, но в този му вид няма да може да бъде приет. Трябва да претърпи сериозни промени, ако вносителите искат да действат. Според мен вкарването му в Народното събрание беше кризисен пиар”, заключи преподавателят по конституционно право и бивш конституционен съдия.
Доц. Наталия Киселова:
Защо се приема нов закон, като в него се повтарят 90% от съществуващия?
Какво е основанието да се приеме изцяло нов закон, ако се възпроизвеждат над 90% от съществуващия, попита доц. Наталия Киселова от Юридическия факултет на Софийския университет.
Тя поясни, че в проекта новото е за разследващите инспектори и е добавено в дефиницията за корупция, че е престъпление. Ново е възможността да се обжалва от комисията отказът на прокуратурата да образува производство, поясни доц. Киселова.
Според нея трябвало да се промени начинът, по който се формират двете комисии, и да участва и президентът.
След като тази комисия ще има разследващи функции, можеше да се помисли и съдебната система да номинира магистрати за членове на комисията, коментира Киселова.
“Не е ясно и защо въвеждат разследване в условията на неотложност, при положение че МВР отговаря за обществения ред, а инспекторите не са на улицата, не е ясно как ще образуват производства в условията на неотложност”, добави тя.
Д-р Борислав Цеков:
В нацистка Германия и тоталитарна Русия са създавали паралелни институции
Това, което се предлага, е опит за заобикаляне на независимите и легитимни съдебни институции и в частност прокуратурата и създаване на един механизъм с откровено противоконституционни моменти, като например идеите за придаване на обвинителни функции на инспекторите от КПКОНПИ, коментира д-р Борислав Цеков.
Надявам се, че подобни законодателни безобразия няма да минат през този парламент, добави той. Според него това е опит да се създаде паралелна прокуратура.
“Това е един добре познат за някои от нас юристите, които се интересуваме от правната история, подход от нацистка Германия и тоталитарната съветска Русия, където са се опитвали да създават изцяло под политически контрол паралелни институции извън разследващите и правораздавателните. Уж са имали съдебна система, но са създава и партиен съд. Знам, че звучи грубо това твърдение, но правната логика е същата”, добави д-р Цеков.
И “Възраждане” издига Бойко, но следователя Атанасов за шеф на мегакомисията
- Според Костадинов МВР шефът е единственият добър министър, но не било редно премиерът да го издига - как тогава ще бъде разследван самият Кирил Петков
- Бивши съратници на номинирания начело с десния Методи Лалов се разграничиха с гняв
Следователят Бойко Атанасов ще е кандидатът за шеф на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), когото ще предложат от партия “Възраждане”. Това обявиха от формацията вчера.
Шефското място в комисията бе освободено, след като през февруари оставка от него подаде Сотир Цацаров. За поста от “Продължаваме промяната” ще издигнат вътрешния министър Бойко Рашков. Това бе една от посочените причини за шумния развод между вече бившите партньори на ПП във властта “Има такъв народ”.
“Да номинираш председател на комисия, която трябва да разследва теб самия, не е редно”, коментира вчера по адрес на премиера лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов. Номинацията на Рашков издигна лично Кирил Петков.
Въпреки това той обясни, че Рашков е “много добър министър” и “единственият добър в това управление”.
“Атанасов е човек, който през годините е доказал, че не прави компромиси, и определено има хъса, мъжеството и куража да смачка гръбнака на корупцията”, мотивира кандидатурата на “Възраждане” Костадинов.
Всъщност във времето Атанасов е бил кандидат за най-различни постове,
известен опозиционер е в съдебната система. Преди години показа как в боклука на столичната следствена служба се изхвърлят документи по разследването за фалита на КТБ. А когато прокуратурата се ръководеше от Сотир Цацаров, говореше, че задачата ѝ е да удря неудобните и да работи под “шпицкоманда”.
При последния избор на главен прокурор, когато начело застана Иван Гешев, гражданското движение БОЕЦ настояваше тогавашният правосъден министър да издигне кандидатурата на Атанасов за поста.
“Причината да приема тази номинация е, че към мен не са отправяни никакви условия. В миналото, когато е ставало въпрос за заемане на определена позиция, която би могла да влияе на преследването на корупцията, спрямо мен са поставяни условия, заради които никога не съм се съгласявал да поема ангажименти”, разказа вчера Атанасов. Той увери, че ако бъде избран, ще преследства корупционните схеми с всички законови средства.
Малко по-късно през деня пък издигналите го преди години от БОЕЦ заявиха, че сега се разграничават от него. “Изненадани сме, но също огорчени и разочаровани. Подобно решение и действия от страна на следовател Бойко Атанасов е професионално и
политическо “самоубийство”, написаха от движението във фейсбук.
Разочарован от действията на Атанасов се оказа и бившият съдия и шеф на районния съд в София Методи Лалов.
“Не е тайна, че съм подкрепял Бойко Атанасов с оглед изразяваните от него досега граждански и професионални позиции. Да застане рамо до рамо с Копейкин и хората от тази организация, които изповядват античовешки разбирания и очевидно слугуват на чужди интереси, е истински шок за мен и предателство към демократично настроените граждани”, написа Лалов, също във фейсбук.
“За съжаление, това не е изненада за нашата политическа действителност (спомнете си Минеков, Хаджигенов, Манолов, например). Сбогом, Бойко Атанасов! Дано това, което правиш днес, да е следствие от моментно умопомрачение!”, допълва той.