Дихателните алергии са увеличават, но пловдивчани не ходят навреме на лекар. Тревожната тенденция съобщи д-р Силвия Новакова, специалист по общи болести и алергология в УМБАЛ "Свети Георги". Тя добави, че ако в предишните години хората са се страхували да посещават специалисти заради пандемията от COVID, сега е необяснима тяхната пасивност. От 5 до 11 юни се отбелязва Световната седмица на алергиите.
Тази година акцентът е върху връзката между астмата и алергичните заболявания.
"В момента сме в пика на алергиите на дихателните пътища. Особено неприятни са полените, които се отделят от растенията. Пациентите смятат, че проблемите им ще отминат сами и идват чак когато положението им се е влошило и развиват бронхиална астма", заяви д-р Новакова.
Тя поясни, че открити на ранен етап алергиите са лечими и призова пациентите да не чакат, а веднага да потърсят медицински помощ. Симптомите, при което трябва да се реагира са хрема, кихане, кашляне, запушен нос. На по-голяма опасност от алергии за изложени жителите в големите градове, където въздухът е по-замърсен, а това прави полените по-агресивни. Д-р Новакова добави, че хората не бива да се заблуждават, че алергията им е нещо временно и не е опасна за здравето им. В момента 30% от хората в света страдат от алергия, а до 2050 година ще се увеличат на 50%. Увеличават се заболелите деца, които поради ненавременно лечение
Според световните изследвания до 2050 година от алергии ще страдат 50% от хората.