Кадровици предлагат да има буферен период от 6 месеца, през който да не се приемат нови дела
Надежда Йорданова: Има работа за вършене, но това не означава, че не може да бъде свършена
Какво да правят след 28 юли, когато специализираното правосъдие престава да съществува, попитаха шефовете на двете специализирани прокуратури Висшия съдeбен съвет. Девет въпроса постави шефката на Специализираната прокуратура Валентина Маджарова. Един от тях е например какво ще стане с приключилите досъдебни производства.
"Най-много ме тревожи работата по делата с международен елемент", каза Маджарова.
Тя комуникирала всекидневно с партньорите и те били доста притеснени. Имали над 50 европейски заповеди за разследване и не знаели какво да правят с тях. Партньорите им казвали, че си искат доказателствата.
"Не знам тези преписки на кого да ги препратя по компетентност", добави Маджарова. Тя поясни още, че я вълнувала съдбата на колегите й, но не знаела на кого да предаде архива.
Шефът на апелативната спецпрокуратура Ивайло Ангелов пък попита какво ще става с доказателствата, както и тези събрани със СРС. Ще има и проблем с предаването на архива, поясни и той.
И продължи: Говорим за хиляди единици дела, предаването не става за 7 дни, добави Ангелов.
На 28 юли кабинетите ще бъдат запечатани и ще дадем ключовете на парламента, обяви още Ивайло Ангелов. Според него трябвало да има буферен период от 6 месеца, през който специализираните прокуратури да не получават нови дела, а да прехвърлят образуваните.
Никой не го интересува дали ще пострада правосъдието, вие сте големи идеалисти, включи се в дебата и главният прокурор Иван Гешев. Тези проблеми са на законодателя, който ни ги прехвърли на нас. Не трябва да носим чужди грехове, каза главният прокурор. Отговорността не е на съдебната палата, повтори няколко пъти той. Според него виновни били тези, които го направили, но прокуратурата щяла да направи всичко, каквото може.
Илиана Кирилова, която е шефка на Софийската градска прокуратурата, обясни, че съгласно законът цялата документация, събрана със СРС, трябва да бъде предадено на СГС. Никъде обаче не било записано дали ще спре прилагането на СРС, както и не било ясно кой ще каже да се спре подслушването. Не било ясно кой ще изготви доклада до съдията, разрешил използването им.
Според Огнян Дамянов предложението от 6 месеца било разумно и доверието на партньорите било важно. Той помоли министър Надежда Йорданова да предложи промяна в закона. Евгени Иванов, който също е от прокурорската колегия, го подкрепи. Той припомни, че в същия дух беше и едно решение на Гражданския съвет към ВСС. В него влизат над 20 организации. Те предложиха срок от 3 месеца буферен период.
Да тези материали се намират в Министерството на правосъдието, каза министър Надежда Йорданова.
Според Маджарова от говоренето имало смисъл. Тя попита и кой ще издава документите дали лицето е под съд и следствие, при закриването на спецпрокуратурата, още повече, че спецпрокуратурата има възможност да повдига обвинение до 27 юли.
Маджарова даде пример - при назначаване в банка се искал този документ да не се си следствен. Какво ще стане, ако в банка бъде назнaчено лице, което има досъдебно производство за измама.
Калина Чапкънова от Прокурорската колегия обясни, че изпращането на дела изисква огромен труд. Деловодителите били длъжни да проверят всяко листче, такава проверка трябвало да направи и приемащата прокуратура. Не можело с едно писмо да се изпрати дело, трябвало накратко да се напише едно постановление.
Много е жалко, че изпаднахме в такава ситуация, да се молим, каза тя. Според нея имало законодателен дефицит и трябвало да има буферен период.
Гергана Мутафова предупреди, че ако техните препоръки не се вземат предвид, трябва да се издаде заповед, да не се спазва Кодексът на труда и служители да не излизат в отпуск.
"От всяко обсъждане има нужда. Да, има много работа за вършене, да, тя е трудна работа, но това не означава, че не може да бъде свършена. Голяма част от въпросите са организационни и трябва да бъдат решени в рамките на ВСС", каза правосъдният министър Надежда Йорданова.
И продължи: Прокуратурата е единна и тя е едно юридическо лице. Прокуратурата има опит. Закривани са районни прокуратури и вие сте се справили много добре с това. Въпросът за архивите е уреден в правилника за администрацията, има съществуващи разпоредби. Става въпрос за регистратурите за класифицирана информация. Има действащ закон, има компетентен орган, който дава указания по прилагане на закона.
Не казвам, че е лесно, трудно е, именно затова има 3-месечен период, за да се организират тези дейности. Ще обсъдя всеки въпрос с екипа си, не казвам, че разговорът спира.
Диалогичен човек съм, отбелязах си няколко въпроса,
каза Надежда Йорданова. Тя добави, че следващите седмици Министерството на правосъдието ще започне промени в закона за СРС и припомни за решението по делото "Екимджиев и други срещу България", което се отнасяше точно за СРС и по него държавата ни беше осъдена.
"Г-жа Йорданова е политик, говори политически, не ви интересува, че делата ще катастрофират. Цунамито ще повлече всичко", каза Иван Гешев.