Това разказа вицепремиерът Гроздан Караджов на излизане от срещата с превозвачите, на която са останали представители на малките и на средните фирми.
Думите на премиера Петков големите в бизнеса са приели като покана да си ходят и си тръгнаха. Не мога да разбера мотивите им, по учтиво беше да го изслушат, коментира Караджов.
Не се е стигнало до конкретика в исканията им. Вицепремиерът обаче заяви, че държи на становището си за тол таксите, и че тежкият трафик руши пътищата и стотици пъти е по-силно въздействащ в сравнение с леките автомобили и трябва да плаща 2 пъти повече, отколкото ние с винетките. От винетки се събират около 300 млн. лв., нормално е около 600 млн. да са приходите от тол таксите. Ние не сме предложили този максимум, значително по-ниско е заплащането на тола.
Не може само бюджетът да плаща за пътища, реагира той.
"Тази ваканция, която тежкотоварният трафик е ползвал от 2020 г досега, трябва да се прекрати", заяви министърът на регионалното развитие. Караджов уточни, че това е становището му като министър на българските граждани, а не да си търси политически комфорт.
Караджов каза, че 20% от парите на пътните фирми са разплатени. По повод очакваното решение на Конституционния съд за решението на парламента за плащане на парите, вицепремиерът поясни, ча тогава ще си останат правомощията на пътната агенция и нямало да има проблем.
Прeд "24 часа" пък министърът на транспорта Николай Събев каза, че част от превозвачите явно не са търсили диалог. Той поясни, че министерството не е спирало срещите си с тях, а изведнъж са се оказали от двете страни на улицата. Въпреки заявките за протест той беше категоричен, че министерството на транспорта нямало да позволи прекъсване на доставките.