Абсолютно всички страни или нехаеха за проблема, или не правеха нищо, и искаха водната криза в Перник да се задълбочи. Вероятно основната цел е била компрометиране на правителството. Това заяви в специализирания съд Атанас Русев от Клуб Екстрем", който беше разпитан като първи свидетел по делото срещу Нено Димов, бивш министър на околната среда в правителството "Борисов 3".
Нено Димов и бившата зам. кметица на Перник Севделина Ковачева, която за месец през 2019 г. е била и изпълняващ длъжността кмет, са двамата подсъдими за водната криза, споходила Перник и околностите в края на 2019 г.
Нено Димов е обвинен в безстопанственост, а Севделина Ковачева в престъпление по служба. Според обвинението, след като била уведомена, че има силно намаляване на водата в язовир "Студена", не обявила режим.
"Разбирам много добре написаното, но не мога да разбера същността на обвинението", лаконично каза Нено Димов в съда. На този етап той отказа да дава обяснение. Извън съдебната зала също запази мълчание.
Първи като свидетел беше разпитан Атанас Русев, консултант в "Клуб Екстрем" ЕООД, дружество, което се занимава с алпинизъм и пещернячество и е проучвало подпочвените води и е търсело алтернативни източници за захранване на язовир "Студена".
По думите му екипът му "работил в тясно сътрудничество с бившето правителство".
По време на кризата той на няколко пъти се чувал с бившия премиер Бойко Борисов.
Атанас Русев имал срещи и с кмета на Перник Станислав Владимиров и тогавашната областна управителка Ирена Соколова. Пред нея представили план за използване на алтернативните източници аз захранване на яз. "Студена".
Тя организирала среща в МРРБ с тогавашния зам.-министър Николай Нанков и експерти в кабинета му. Там Атанас Русев им представил плана си, че алтернативни източници яз. "Студена" може да бъде захранен 250-300 литра в секунда.
На срещата станало ясно, че МРРБ и държавата нямат план за действие. Докато от "Клуб Екстрем" очаквали отговор, нивото на язовира продължавало да пада и станал под мъртвия обем.
"В началото на декември 2019 г. знаехме, че ако нищо не се направи, язовирът до края на годината ще бъде без вода", каза Атанас Русев.
От МРРБ обяснили, че трябва да се обяви бедствено положение, за да се задвижи процеса.
Вместо още през ноември, бедственото положение било обявено едва на 21 декември 2019 г.
"В присъствието на други хора пред помпена станция "Крапец" Атанас Русев заявил на кмета на Перник Станислав Владимиров, че е част от проблема.
Още преди да имат разрешително да действат от дружеството установили, че водата от извора "Врелото" нерегламентирано била насочена чрез помпена станция "Крапец" към Радомир. Това било станало още преди 1990 г. На самата помпена станция "Крапец" нямало измервателни съоръжения. Тогава подали сигнал в полицията и общината. Шефът на ВиК Перник отрекъл.
На следващия ден с багер била разбита връзката.
След това проучвали Палакарийския воден канал и открили отклонение към с. Ярлово. Подали сигнал до полицията и прокуратурата. Отклонението било спряно, След дни разбрали, че пак било пуснато, пак подали сигнал, това се повторило четири пъти.
Дори веднъж било "сняг до колене на 1300 метра височина, буря, до отклонението няма път, няма нищо, а кметът дойде с една отвертка", каза Русев. Така той намекна, че кметът дошъл да пуска водата.
Пълно безхаберие на държавата, обясни Атанас Русев.
От неофициално източници той научил, че между 1 и 10 ноември разходът след язовирната стена бил около 600- 650 куб. метра в секунда, а от 5 до 19 ноември 2019 г. 950-1000 куб. метра в секунда.
Следващото заседание по делото е на 16 септември.