През 2017 г. му повдигнали обвинение, че не е обявил в срок, че фирмата му е изпаднала в невъзможност да плаща, след година и половина делото било прекратено
Решението на съдия Богдана Желявска от Софийския градски съд не е окончателно
Бивш банков шеф осъди прокуратурата на близо 1 млн. лева заради повдигнато обвинение, което след година и половина било прекратено поради липса на доказателства. Рекордното обезщетение, присъдено от съдия Богдана Желявска от Софийския градски съд, е в размер на 200 000 лв. за неимуществени и 737 889 лв. за имуществени вреди.
Генади Табаков, който през 2001 г. е бил изпълнителен директор в ЦКБ, завежда делото срещу прокуратурата през 2020 г. Причината - на 17 февруари 2017 г. получил обвинение от районната прокуратура в Търговище, че не е обявил в съда, че фирмата му е изпаднала в неплатежоспособност. На 10 април 2018 г. прокуратурата внесла обвинителния акт в районния съд в Търговище, който го върнал за поправяне на процесуални нарушения. На 27 юли 2018 г. делото било прекратено, защото не били открити данни за престъпление. Районният съд в Търговище потвърдил постановлението.
Според Генади Табаков “незаконното му привличане като обвиняем за нещо, което не съставлява престъпление, и от воденето на наказателно производство” му били причинени изключително големи и невъзстановими имуществени вреди. Също така стрес, довел до
появата на
нелечими
заболявания
А и “уронване и съсипване на престижа му и доброто му име в професионалните среди и препятстване на възможността в бъдеще да работи в сферата на банковото и финансовото дело”.
Той бил едноличен притежател на акциите и изпълнителен директор на дружеството “Пост финанс”. Притежавал всички 5000 поименни акции от капитала на стойност 250 000 лв.
Дружеството имало сключени договори с български и чуждестранни партньори и се развивало много добре, като печалбата му за 2016 г. била 83 000 лв.
След привличането му като обвиняем Табаков не можел да ръководи институцията, за което уведомил партньорите си. Това довело до фалит на фирмата през 2018 г.
От прокуратурата оспорвали с аргумента, че никога не са съобщавали публично за обвинението, така че нямало как да бъде накърнено доброто му име. По делото бил разпитан свидетел, който от 15 години познавал финансиста. Той обяснил как един човек с добър бизнес го изгубил останал без работа.
Според него през последните години Табаков имал здравословни проблеми заради делото Имало промяна в емоционалното му състояние, бил
разтревожен,
депресиран,
давал вид
на човек под
голям стрес
и това продължило години наред, включително и досега.
Съдът приема, че действията на държавното обвинение “противоречат на основните принципи на Европейската конвенция за правата на човека”.
В резултат на несправедливото обвинение той понесъл морални болки и страдания, изразяващи се в уронване на престижа и доброто име пред обществото, пред колегите, семейството и приятелите, стрес и притеснения, посочва съдия Богдана Желявска.
Бил принуден да се оттегли и прекрати работата и дейността си – както своята, така и на ръководеното от него дружество. “Получил психически травми, които не са отшумели и до настоящия момент, а полученият стрес е довел до заболявания”, посочва съдийката.
Затова тя присъжда 200 000 лв. обезщетение за неимуществени вреди и 737 889 лв. за претърпени имуществени вреди, от които 188 697 лв. в резултат на продажба на жилището му във Варна от частен съдебен изпълнител. Решението на съда не е окончателно.
Преди десетина години фирма на Табаков атакува в съда наредбата, която дава възможност само на държавните пощи да раздават пенсиите. Според сайта bird.bg името му присъствало в тефтера на Йордан Моллов, за да му бъде направен SWEEFT превод. Моллов и Кирил Джабаров са разследвани за финансова пирамида.
Според други медийни публикации на 22 юни 2011г. банката на Цветан Василев - КТБ, прехвърлила за известно време част от дълг в размер на 3,5 млн. евро на фирма, управлявана от Табаков. Преди КТБ Василев е работил в ЦКБ.