Повече няма да убеждавам Нинова за изпращането на оръжия, заяви министър-председателят
Митрофанова заплаши с негативни последствия
Закана съставът на руското посолство в България да бъде намален до еквивалентен на мисията ни в Москва, отправи премиерът Кирил Петков малко след като в четвъртък пристигна в Украйна и видя разрушенията, нанесени от руската окупация на близкия до Киев гр. Бородянка.
Руското посолство в България е с персонал от 114 души, а нашите дипломати в Москва са едва десетина.
Какво направиха 114-имата руски дипломати у нас, за да укрепят двустранните отношения и да предпазят договора от такова едностранно използване? Чудя се тези хора какво правят в България. Предлагам много добре да се огледат кои са, попита Петков по адрес на руското посолство в София. След това обяви, че е редно
руската мисия в София да е с размера
на българската в Москва -
десетина души.
Ако заканата на Петков се осъществи, това ще е най-голямото гонене на руски дипломати от България. След нападението на Русия над Украйна Словакия съкрати руското посолство в Братислава с 35 души, а Хърватия поиска връщането в Москва с мотив съкращаване на персонала на 24-ма руски дипломати.
Дотук София се ограничаваше да гони само руснаци, заподозрени в шпионски действия. Рекорден брой бяха посочени на 18 март, когато за персона нон грата бяха обявени 10, а на 1 април към тях се добави и първият секретар на руската мисия в София.
От началото на 2022 г. като шпиони от България са изгонени 13 служители на руското посолство. В последните 2 г. отново след обвинения в шпионаж бяха изхвърлени общо 22-ма дипломати - първи секретар, военен аташе, търговски представители.
Заканата на премиера да съкрати руското посолство в София засега остана без отговор, въпреки че часове по-късно своя редовен “брифинг” даде посланичката на Москва в София Елеонора Митрофанова. Тя всъщност излъчва във фейсбук предварително записано видео със свои размисли.
Вместо само в Киев Петков да посети и сепаратистите в Донецк и Луганск,
за да чуе и двете страни, поиска вчера Митрофанова. И заплаши с негативни последствия при българско решение да бъде предоставено оръжие на Украйна. Според посланичката София била предварително наясно с тези последствия.
Именно за да обещае военна помощ, премиерът Кирил Петков отиде в Киев за среща с президента Володимир Зеленски. Пътуването като начало трябваше да убеди коалиционните му партньори да подкрепят такава помощ. В крайна сметка единствените противници от БСП не участваха в делегацията, а с Петков пътуваха военният министър Драгомир Заков, Атанас Атанасов от ДБ, Станислав Балабанов от ИТН и Калоян Икономов от ПП.
Преди срещата с украинския президент българите посетиха Бородянка, както и масов гроб на 97 убити от руските окупатори жители на Буча.
Пълен ужас, мирни граждани стават мишени. Не е човешко да останем несъпричастни към такава трагедия. Това просто е необяснимо. Между остатъците от този блок имаше и играчки. Това е ужасът на войната. Ако някой говори, че се стреля само по стратегически обекти... Каква военна операция, когато унищожават апартаменти на мирни граждани и тези хора без никаква причина са станали цел? В този град няма нито една военна база, нямало е абсолютно нищо освен мирно население, коментира премиерът.
Именно в развалините на украинските градове той обяви, че е абсолютно сигурен, че неговата “Продължаваме промяната” и останалите им партньори в парламента
ще успеят да прокарат решение за военна помощ на Украйна
Не можем да бъдем безучастни. Не може да кажем, че това е украински проблем, някакви хора умират, но това не ни интересува. Вчера ясно заявихме, че следващата седмица в парламента ще гласуваме за военната подкрепа. Ще продължим и хуманитарната. Доколкото знам, би трябвало да имаме мнозинство в НС с тази позиция. Риториката, която чуваме от няколко месеца, е “Не давайте военна помощ на Украйна, за да има мир по-бързо”. Ако това е цената на мира, ако руската държава продължава да стреля и никой няма възможност да се отбранява, тогава искаме ли го този мир? Можем ли да си легнем спокойно като част от ЕС? Това е позиция, която никой не може да заеме, ако има уважение към нормалния свят, заяви още Петков от развалините на Бородянка.
Той повече нямало да се опитва да убеждава председателката на БСП Корнелия Нинова да променят позицията си.
Това обаче според Петков
нямало да свали кабинета,
както заплашиха социалистите.
Всеки говори за падане на правителството още от първия му ден. Както виждате – не е паднал. И не мисля, че ще падне. Някои се надяват на това в момента по много различни причини – някои се надяват да не отидат в затвора, защото са направили престъпления, други – защото са откраднали държавни средства, трети – защото са взимали пари от чужда държава, за да правят пропаганда, в случая от Русия, коментира Петков.
И в нашата политическа група не бих призовал никой нищо, защото някой му е казал. А като си натисне бутона за гласуване и отиде вечерта пред огледалото, да се запита – горд ли съм от своята позиция. Това е лично решение, което всеки трябва да направи, призова още премиерът.
Ще ремонтираме украински
танкове и военна техника
Зеленски обеща евтин ток и помощ за моряците
Българските държавни военни заводи да ремонтират танкове и друга тежка бойна техника на Украйна, а Киев да даде на България евтин ток. За това се договориха премиерът Кирил Петков и украинският президент Володимир Зеленски.
Обещанието страната ни да ремонтира украинска техника идва седмица преди в парламента да се разгледа искането София да даде военна и техническа помощ на Украйна. Засега то събира мнозинство, но категорично “против” са БСП. Според Петков обаче ремонтът на повредена в боевете техника може да мине като военнотехническа помощ. Освен това щяло да е от полза за българските компании. Запитан ще остане ли България сред приятелските държави, дори да не изпрати оръжие, Зеленски заяви, че всяка страна помага с каквото може и благодари на Петков, че “наистина ни помага, не просто обещава”.
Украйна е готова да ни снабдява с евтина електроенергия и да съдейства за диверсификация на газа през Трансбалканския поток, заяви Зеленски. А Петков му отвърна, че по трансбалканската линия може да доставяме газ от енергийните терминали в Гърция и Турция към Киев.
Чисто теоретично било възможно украински ток да се продава в България. Това би помогнало на ликвидността на борсата, а и би могло да има сделки с големи индустриални потребители, коментираха тази опция специалисти.
Украинският президент обеща сътрудничество при извеждането на българския екипаж от кораба “Рожен” в пристанището на Черноморск - една от основните теми, които българската делегация постави на домакините. На съдействие се разчита и за евакуацията на кораба “Царевна”, на чийто борд останаха капитанът и няколко моряци. Той обаче е в почти изцяло контролирания от руснаците Мариупол.
България ще е щастлива Варна да е логистична база и да дистрибутира зърното, което можете да изнесете през вашите пристанища, увери Петков. Украйна е втората най-голяма износителка на зърно в света, но войната блокира процеса, което пък може да доведе до продоволствена криза и глад в Северна Африка.
Радев: Какво е управлението,
ще кажат хората, които все
повече ги виждам на улицата
Цинично е в страната с най-бедното население да кажеш - ще плащаме по-скъпо, но ще намерим друг начин за газа
За все повече хора на улицата, които щели да си кажат мнението за управлението, заговори президентът Румен Радев. Направи го от Мадрид, ден след като остро нападна правителството, че въвлича България във война, не обслужва интересите на гражданите и заради решението България да не плаща за природния газ в рубли, както настоява руският държавен глава Владимир Путин.
Страната е затрупана от толкова много кризи, че Радев дори не знаел по коя тема точно да свика Консултативния съвет по национална сигурност, разясни държавният глава от Испания.
Сигурността е на първо място, но виждате, че в момента сигурността във всичките ѝ измерения е поставена на изпитание.
Не е само въпрос на чисто военна сигурност,
а за икономическа и социална сигурност. Ако доставката на газ наистина спре, това означава неминуемо много важни за нашата индустрия производства да спрат. Оттам нататък социалните аспекти ги знаете, отговори Румен Радев на въпрос дали обмисля свикването на КСНС.
Това ще го покажат хората, които все повече ги виждам на улицата. Трябва да се мисли първо за българите, и то българите, които са в най-затруднено положение в тези кризи, добави държавният глава, запитан дали правителството се справя с овладяването на тези кризи. А на въпрос дали е снел доверието си от кабинета, Радев обясни, че вече бил дал категоричните си оценки.
Президентът очаквал да чуе дебатите в парламента за предоставяне на военна помощ на Украйна. Така щял да разбире с какви мотиви всяка партия се включва в спора по темата.
По-остратата атака на Радев обаче този път бе срещу твърдото намерение на премиера Кирил Петков и вицепремиера Асен Василев България да се справи без доставки на руски газ и без да кляка на Москва за плащания в рубли. Според него
правителството действало цинично
Това е ангажимент в полето на изпълнителната власт. Те трябва така да го решат, че по възможност цената за българския потребител и индустрия да бъде възможно най-ниска. Да, ще се търсят някакви решения. Първо, физически да получим газ, защото това е голямо предизвикателство. Второ, да го решим и нормативно - да помислим как и откъде, с какви договори и какъв резервиран капацитет ще стане това. Трето, най-важното за нас - каква ще е цената.
Когато правителството вземе предвид всички тези фактори и постави цената на първо място, тогава трябва да намери и решение. Но е цинично в енергийно най-бедната държава в ЕС, с най-бедното население да кажеш - разбира се, ще намерим друг начин, е, ще плащаме по-скъпо. Някои хора могат да плащат по-скъпо, но други вече са на ръба и не могат да плащат по-скъпо.
И тези, които могат да си позволят да плащат по-скъпо и вземат решенията, трябва да мислят за тези, които не могат да плащат по-скъпо, коментира Радев.