От началото на войната в Украйна Италия е отделила 797,5 млн.евро за оръжия за нея. През същия период е дала почти три пъти повече за внос на руски газ, или 2,5 млрд.евро, съобщиха италиански медии, позоваващи се на правителствени източници.
От началото на военния конфликт европейските страни плащат всеки ден на Москва между 670 млн. и 850 млн.евро. Германия, Италия и Франция внасят 35 на сто от целия газ, изнасян от Русия. Рим в момента се опитва да сключи споразумения с Алжир, Република Конго, Ангола и Азербайджан, за да замени количеството газ, внасяно от Москва. Алжир обаче е само частично готова да изнася газ за Италия, тъй като все още развива газовите си находища. Това означава, че преди 2023 г.няма да потече алжирски газ към Апенините. От Ангола и Мозамбик пък се обмисля внасянето в Италия на втечнен газ с кораби. И в този случай това може да стане най-рано догодина.
Ако Русия спре през май износа на газ за Италия, страната трябва през следващата зима да въведе мерки за намаляване на потреблението, например в осветлението на обществени места, където 50 на сто от електричеството се произвежда с газ, да намали с 1 градус отоплението в домовете, да програмира наново производствения цикъл в предприятията. Това твърди пред сайта „Сусидарио” Роберто Бианкини, експерт от Политехническия университет на Милано.
Според него замяната на по-евтиния руски газ с течен газ ще значи и поскъпване на сметките за енергия.
Италия в момента разчита на 5 газопровода, по които се внася газ от север, юг и изток. Вносът от Азeрбaйджан може да бъде увеличен, но трябва да се предоговори, защото страната има тесни връзки с Русия. Според експерта оптимално решение би било внасянето на газ по новия газопровод от териториалните води до Израел и Кипър, където е открито огромно находище на много конкурентни цени. За реализирането на този проект обаче са необходими 5-7 години.