В интервю за аржентинския всекидневник „Ла Насион” Светият отец обясни защо не споменава никога поименно Путин и Русия
„Папата не споменава никога името на един държавен глава, още повече пък това на дадена страна, която е над своя държавен глава”. По този начин Светият отец отговори на въпроса на аржентинския всекидневник „Ла Насион” защо от началото на войната в Украйна никога досега не е произнесъл името на Путин и на Русия в речите си. Експерти по Ватикана определят този отговор на папа Франциск като доста замъглен, защото може да се интерпретира по различен начин. Ако това е така, то би трябвало той да не споменава и името на Украйна, а той го е произнасял в речите си.
В интервю за „Ла Насион” Светият отец обяснява и какви са усилията на Ватикана за посредничеството по украинския конфликт. „Винаги си има процедури. Ватиканът никога не почива. Не мога да ви кажа детайли, защото в противен случай няма повече да бъдат дипломатически усилия. Но опитите никога няма да спрат”.
Папа Франциск допълва, че „двама кардинали са признали, че се надяват, че в първите дни на май може да свърши голяма част от войната в Украйна, ако не самата война. Това са информации, с които се занимават те, още повече, че никой не е сигурен, че накрая това ще се случи”.
Светият отец обяснява и какво е означавала визитата му в руското посолство в Светия престол в деня след инвазията в Украйна. „Отидох сам. Не исках никой да ме придружава. Това беше на моя лична отговорност. Беше решение, което взех през нощта, оставайки буден, мислейки за Украйна. На онези, които искат да видят добре нещата, е ясно, че давах сигнал на правителството, че може да сложи край на войната на мига”, допълва папа Франциск.
„Ако трябва да бъда честен, бих искал да направя нещо, така че да няма повече нито един мъртъв в Украйна. Нито един повече. И съм готов да направя всичко”.
Светият отец определя войната като „анахронична в този свят и в тази фаза от цивилизацията. Затова целунах публично украинското знаме. Беше жест на солидарност с нейните мъртъвци, със семействата им и с хората, които страдат заради емиграцията”.
Папа Франциск отговаря и защо все още не е отишъл в Киев, където мнозина го очакват: „Не мога да направя нищо, което поставя на риск по-възвишени цели, които са краят на войната, едно примирие или поне един хуманитарен коридор. За какво би послужило папата да отиде в Киев, ако на следващия ден войната продължи?”, казва още Франциск.