Анализи за загубите на секторите и с колко са се увеличили разходите им заради ковид, няма. Това заяви на блицконтрол в комисия министърът на земеделието Иван Иванов. Той уточни, че анализи са правени в кабинета му заедно с няколко директори на дирекции, и то единствено на база разходи. Аграрният министър обясни, че на министерството са нужни официални данни от НСИ и САПИ, за да оправдае и представи сумите за нотификация пред ЕК.
Анализите на министерството за разходите на фермерите по време на пандемията се позовават на данните от двете статистики. Така идва и неразбирателството между аграрното министерство и земеделските производители, защото според тях разходите им са повече, обяснява Иванов.
Иванов заяви още, че заедно с министерството на финансите ще настояват Ковид помощите да бъдат изплатени само срещу документи, в които е представено увеличението в разходите на съответния земеделец. Документите трябва да представят разходите от последното тримесечие на 2021 г.
Аграрният министър обясни, че министерството е срещнало сериозен отпор от страна на земеделските производители, които не искат да дадат документите си и да кандидатстват. Това обаче е единственият начин да се разбере какви са разходите, за да бъдат актуализирани анкетните карти, посочва Иванов.
От министерството на земеделието са отправили покана за разговор с фермерите, като те трябва да представят съответните документи за разходи. Ако това не се случи, помощта ще бъде отпусната на база статистика, обясни Иванов. Той допълни още, че заявката за протести от страна на земеделските производители, поставя министерството в неудобно положение.
С решение от Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие“ се уточни, че кандидатстването по Ковид помощта е в срок от 21 април до 20 май, като все още не са уточнени указанията, в това число и доказването на разходи. Бюджетът на помощта е 143,5 млн. лв. – 111,5 млн. от Закона за държавния бюджет на България за 2022 г. и 32 млн. лв. допълнителен ресурс, който ще се осигури с Постановление на Министерския съвет.