След атаки от опозицията за нейни дела адвокат Ина Лулчева настоя да бъдат посочени олигархичните кръгове
Главният прокурор повтори, че мафията има интерес, и посъветва българите внимателно да следят какво ще стане със запорите на пари и имоти
Кой ще бърка в купичката да разпределя местата, питат съдиите
След 8-часови дебати, които достигаха в определени моменти точката на кипене, правната комисия закри и на второ четене специализираното правосъдие и премахна кариерните и финансовите бонуси за членовете на Висшия съдебен съвет и Инспектората на ВСС.
“За” гласуваха и четирите партии в управляващата коалиция.
Както се очакваше, най-разгорещените дебати бяха по предложението на “Продължаваме промяната” за бъдещите работни места на спецсъдиите. То гласи, че в един съд не може да бъдат назначени повече от 1/4 от съдиите от специализирания, а в апелативен - повече от 1/3 от апелативните спецсъдии.
Кой ще бърка в купичката да разпределя местата, попита съдия Вилислава Ангелова, но не получи отговор.
Парламентът няма точно яснота кой съд от колко съдии има нужда. Как така задължителното заселване да не е дискриминация, заяви и шефът на апелативния спецсъд Георги Ушев и предупреди, че този текст противоречи на конституцията.
Това не е съдебна реформа, а политическа поръчка. Целта не е тези хора да не са там, а определени дела да не бъдат доведени докрай, коментира Дани Каназирева от ГЕРБ.
Атанаска Дишева от ВСС пък попита какво ще стане, ако 30 отидат в Софийския градски съд, къде ще бъдат настанени.
Според адвокат Ина Лулчева, която представляваше Висшия адвокатски съвет, 10 съдии ще имат гарантирани места в Софийския градски и в Софийския окръжен съд. Спецсъдиите са 20.
Заявявам, че нямам интерес от закриването и не може да се спекулира, че адвокатите имат интерес, не може да се принизяват на защитници на олигархични кръгове. Искам някой да ми посочи олигархичните дела. Делата, за които се спекулира, са за данъчни престъпления, каза адвокат Лулчева. Думите ѝ бяха по повод на атаки към нея от Анна Александрова и Дани Каназирева от ГЕРБ
Адвокат ли сте по делото на братя Бобокови?, попита я Анна Александрова.
Нека да не говорим точно за това дело, защото е много зле за специализираните структури, посъветва депутатите Ина Лулчева.
Заседанието започна с размяна на реплики между главния прокурор Иван Гешев и съпредседателя на “Демократична България” Христо Иванов.
Гешев напусна заседанието на ВСС и дойде в правната комисия, за да предупреди, че прокуратурата няма да служи за декор за предварително взети политически решения като закриването на спецправосъдието. По думите му това не кореспондира с интересите на българските граждани.
Интерес от закриването на специализираните структури имат тези, които българските граждани наричат “мафия”. Ако това стане, делата ще приключат безславно. Нека българските граждани да следят какво ще се случи и със съответните обезпечения и запори, какви ще са последствията. И тогава въпросите няма да са към българската съдебна власт, каза Гешев.
Закриват ги, защото работят, защото правят това, което Европейската комисия и европейските ни партньори искат, убеден е Гешев. Той предупреди, че ще има европейска реакция на това, което ще се случи. Според него Специализираният съд и прокуратура са най-ефективните и ефикасни в борбата с тероризма и организираната престъпност в България след 1989 г.
Това, което ще се случи, е във вреда на всеки един български гражданин и уронва престижа на съдебната система, засяга върховенството на закона и правовата държава, убеден е главният прокурор.
След това се обърна към Христо Иванов с думите: Виждам, че
флагманът
на съдебната
реформа е тук
С удоволствие бих дебатирал с юридически аргументи закриването на специализираните структури.
Бившият правосъден министър му отговори, че като политици изпълняват волята на избирателите.
Така работи демокрацията. Може да освободите съдебната власт от себе си и да се явите на избори и там да продължите с политическите речи, които ви се удават по някакъв начин. От самото създаване те се родиха с много сериозни притеснения, че ще бъдат използвани за политически цели, и благодарение и на вашите действия това е факт, обърна се Иванов към главния прокурор.
Иван Гешев пък обяви, че
винаги се е
възхищавал
на политиците,
които имат
самочувствието
да говорят
от името на
българския народ
Обикновено те не представляват българския народ и това е българската история. Аз нямам самочувствието да говоря от името на народа. Много интересно ми е как върховенството на закона кореспондира с олигархията и с мафията и как лустрацията на тези съдии кореспондира с правовата държава. Това, че ще разселвате съдии в цялата държава, как кореспондира с правовата държава? Може да приемете и закон, че Земята е плоска, въпреки емпиричните данни от 330 г. преди Христа, каза още Гешев.