- В сряда Бойко Рашков обяви, че обвинението проверява Асен Василев. Прокуратурата отрича
- Кирил Петков: Безобразие
- Гешев: Не коментирам Рашков, особено ако е казал нещо следобед
- Наблюдаващият прокурор се отведе от разследването, почувствал политически натиск от думите на премиера
- Вътрешният министър: Непознато лице ни донесе материалите на входа на МВР
- И главният прокурор заподозря теч на информация от поверената му институция
- "Инса ойл": Не ни замествайте в политиката
Престрелките между прокуратурата, от една страна, и вътрешния министър Бойко Рашков и премиера Кирил Петков, от друга, по темата има или не дело срещу финансовия министър Асен Василев и кой кого има право да разследва, се чуваха през целия четвъртък.
Началото бе в късния следобед в сряда, когато в парламента МВР шефът съобщи, че държавното обвинение разследва колегата му Асен Василев по сигнал на Георги Самуилов, собственик на “Инса ойл”. Той дори вметна иронично, че от бързане “Гешев си е счупил краката” и е бил в “Пирогов”. Бизнесменът твърдял, че е перфектен данъкоплатец, а Асен Василев го тормозел с ревизии. След това заваляха изявления, писма и обвинения.
“Аз не знам откъде вътрешният министър разполага с тази информация, но по закон още от 2017 г. не се образуват дела срещу конкретни лица, а за извършени конкретни престъпления”, първа в дебат се включи шефката на спецпрокуратурата Валентина Маджарова. Тя обеща, че ще бъде направена справка.
Малко след 8,30 часа сутринта в четвъртък по Би Ти Ви Бойко Рашков показа два листа от досъдебното производство. “Това е политически акт, злоупотреба с процесуални пълномощия”, каза той. След това на нарочна пресконференция обяви: “Станахме очевидци на факт на незабавно образуване на досъдебно производство от нашата прокуратура. Можем да предположим, че този бизнесмен е тясно свързан с ГЕРБ, има такива данни, ако греша - съм готов да се извиня”.
Главният прокурор Иван Гешев преди заседанието на Висшия съдебен съвет (ВСС) каза по повод Рашков: Отдавна съм се отказал да го коментирам. Ще го коментирам, когато каже нещо вярно. Преди това обаче вметна многозначително, че ако Рашков го е казал следобед, няма да го коментира.
“Ако има въобще разследване, макар според НПК отдавна да не се образуват досъдебни производства срещу конкретно лице, а за конкретни престъпления, това означава, че г-н Рашков е придобил тези листове по незаконен начин”, заяви Гешев, заподозирайки така теч на информация от прокуратурата.
Малко преди 12 часа по темата от Брюксел се включи и премиерът Кирил Петков. Според него било “глупаво тактическо решение от страна на прокуратурата да се правят атаки срещу членове на кабинета”. Ден по-рано той нарече действията на държавното обвинение “голям срам” и “безобразие”.
От спецпрокуратурата установиха, че на 18 март е образувано досъдебно производство срещу длъжностно лице (министър) за извършено нарушение на служебните задължения, за да се набави имотна облага. Ако документът, показан от Рашков, е автентичен, той бил придобит “чрез нерегламентиран достъп на неизвестно до момента лице в информационната база данни на прокуратурата”.
Наблюдаващият прокурор по делото срещу длъжностното лице (министър) пък си направи отвод заради “политическите квалификации и огласяване на името му”. Той възприел казаното като упражняване на политически натиск върху работата му.
Валентина Маджарова,
председател на
Специализираната
прокуратура:
Г-н премиер,
кажете кого
имаме право
да разследваме
Шефката на Специализираната прокуратурата Валентина Маджарова изпрати писмо до премиера Кирил Петков и шефа на парламента Никола Минчев, а Бойко Рашков направи изявление във фоайето на МВР.
Маджарова поиска Петков “да изпрати списък с лицата, заемащи висши публични длъжности, от който прокурорите да се информират спрямо кои лица, заемащи висши публични длъжности имат право да работят”.
“Моля да ни информирате за критериите, които според вас характеризират едно досъдебно производство като безобразие”, попита тя.
Тя се позова и на речника на българския език на БАН, според който “безобразие” значи: “Крайно неприлична, нередна или непочтена проява, постъпка, която предизвиква силно неодобрение, възмущение”.
Според нея до закриването на спецпрокуратурата магистратите щели да са “политически мишени”.
“Инса ойл” настоява да не бъде намесвана в политическите дебати относно съдебната реформа в България, се казва в позиция на петролната компания, изпратена до медиите. Призоваваме министрите да спрат със спекулациите и да не ни намесват във войната си с прокуратурата, казват още от фирмата. И посочват още, че са проверявани от всички контролни институции, че за 2021 г. са внесли данъци в размер на 730 милиона лева.
Уважаваме българските институции и българското правителство и за втори път се обръщаме към тях с настояването да не спекулират с името на фирмата. Настояваме сигналът до компетентните органи да се разглежда по същество, а не като повод за политическа или съдебна репресия към компанията, казват от “Инса ойл”.