Италианската военна индустрия е увеличила износа си с 16% през 2017-2021 г., в сравнение с предишната петилетка. Така твърди последният доклад на SIPRI, Международния институт за изследвания за въоръжението в света със седалище в Стокхолм. Този прираст е по-голям и от този на американските оръжейни фирми, които са регистрирали 14 на сто увеличение. Само Франция и Южна Корея са демонстрирали по-голям скок от Рим в оръжейния износ, съответно с 59 и 177%. Иначе, що се отнася до търговията с оръжие в света, тя бележи лек спад през този период.
Русия е намалила с 29 на сто износа си, но въпреки това запазва второто си място сред най-големите страни износителки. По-малко са продали оръжие и Китай (-31%), Германия (-19%), Великобритания (-41%). Отстъпването на британците е позволило италианците да напреднат в класацията на страните, снабдяващи света с оръжие. Рим е шести в тази класация, като неговите оръжия и военна техника са с дестинация най-вече Африка и Близкия Изток. Най-много Италия продава на Египет, после на Турция и Катар.
Що се отнася до вноса, Италия разчита най-вече на Съединените щати (72 на сто от въоръжението), Германия и Израел.
Най-много оръжия в Европа внасят Великобритания, Норвегия и Нидерландия.
В световен мащаб Съединените щати е най-големият изнoсител на оръжие, увеличавайки квотата си на пазара от 32 на 39% през периода 2017-2021 г. През последните 5 години САЩ са изнесли оръжия в 103 страни. 23 на сто от американския износ е за Саудитска Арабия, 9,4 на сто –за Австралия, 6,8 на сто – за Южна Корея.
Втора в класацията е Русия, чийто експорт е намалял с 26 на сто, в сравнение с 2012-2016 г. Най-важните клиенти на Москва са Индия (28%), Китай (21%), Египет (13%). Трета в класацията е Франция, чийто оръжеен износ заема 11 на сто от пазара в света. Париж изнася въоръжение най-вече в Индия, Катар и Египет. Френският износ се състои предимно в самолети и кораби за военната индустрия.
Четвърта в класацията е Китай, чийто оръжеен износ представлява 4,6% от този в света, а пета е Германия с 4,5%.