Гешев: Закриването на спецправосъдието ще катастрофира в Конституционния съд
Резултатите са неубедителни, обоснова се правосъдният министър Надежда Йорданова
Безумно е да бъдем изселвани, родена съм на ул. "Черковна" в София, аз се грижа сама за малолетното си дете, къде ще ме изпратите, попита през сълзи в емоционално изказване съдия Велислава Ангелова от специализирания съд по време на дебата в парламента за закриването на спецправосъдието. Докато говорише тя се разплака. Част от присъстващите я аплодираха.
Съдия Ангелова е тази, която оправда издателя Иво Прокопиев и бившите министри Симеон Дянков и Трайчо Трайков.
Реакция на европейските институции ще има и тя ще е неприятна. Част от несменяемостта на магистратите е, че никой не може да бъде задължен да работи на друго място, освен ако не бъде командирован за три месеца. В този закон има противоконституционни текстове. Той ще катастрофира в Конституционния съд (КС).
Това пък заяви по повод закриването на специализираното правосъдие главният прокурор Иван Гешев пред депутатите.
Часове наред народните представители обсъждаха на първо четене закриването на специализираните съдилища и прокуратури. Първите близо два часа се изказваха депутатите. Представителите от “Продължаваме промяната”, БСП, “Има такъв народ”, “Демократична България” и “Възраждане” декларираха, че ще подкрепят законопроекта.
На заседанието приъсстваха много съдии от спецсъдилищата, представители на съдебни съсловни организации, прокурори, членове на ВСС.
Иван Гешев съобщи пред депутатите, че ще поиска тълкувателно решение от Конституционния съд дали закриването не представлява намеса в разделението на властите, защото “утре някой ще се събуди” и да поиска да закрие и друга съдебна институция.
“Аз съм говорил с “Евроджъст” (организация за правна помощ в ЕС - б.р.), които работят предимно със специализираното правосъдие”, обяви още Иван Гешев.
Той посочи и статистика. От 2012 г. осъдени с влязла в сила присъда били 1157 души, оправдани - 83, тоест 2,3%.
“Явно гоним 100%, сигурен съм, че благодарение на този “уникален закон” ще бъдат постигнати”, добави главният прокурор. Той предупреди, че делото за атентата в “Сарафово” ще катастрофира.
“Разваляме нещо работещо, за да се върнем към един период от 2006 г.Надявам се да не се върнем към времената, когато се лепяха стикери”, каза още Иван Гешев.
“Ако е политически трибунал, явно е към сега действащата опозиция, което също е забавно”, добави той. И припомни, че има дело срещу министър от бившата власт. (Бившият министър на околната среда Нено Димов - б.р.)
Ина Лулчева от Висшия адвокатски съвет обясни, че Европейската комисия не е препоръчвала създаването на специализиран съд, а специализация на органите на досъдебното производство.
“Закриването на специализирания съд не е като закриването на териториален съд. Той е едно изкуствено създадено звено и закриването му не може да се обсъжда на същата плоскост”, добяви тя.
Тя обясни, че нито сега, нито през 2010 г. е имало изследвания, че у нас съществува тежка организирана престъпност.
Преди тях говори шефът на апелативния спецсъд Георги Ушев. Според него закриването ще е изцяло във вреда на българското общество.
Той попита, когато се убиват свидетели в малък град, дали някой ще се реши да свидетелства.
“Специализираното правосъдие беше създадено с цел по-добра борба с организираната престъпност и корупцията. 10 години по-късно можем да кажем, че резултатите са неубедителни”, заяви правосъдният министър Надежда Йорданова.
Тя добави, че тези органи създали опасност за правата на гражданите.
Спецсъдът стана известен с това, че лесно разрешава СРС. Когато една институция загуби доверие, много трудно може да върши работа, заяви Атанас Славов от “Демократична България”.
В началото на дебата Анна Александрова от ГЕРБ поиска отлагане на дебата, защото нямало становище на ВСС, нямало и обществено обсъждане на проекта в рамките на 30 дни. Дани Каназирева я подкрепи. Тя обясни, че хората искат "бързи и справедлив процес".
"Да закриеш един сегмент от съдебната система не е съдебна реформа", каза Каназирева. Според нея делата щели да бъдат блокирани. Тя посочи, че най-много споразумения имало в СГС, след това в Пловдивския огръжен съд, Бургаския окръжен съд и едва след това специализирания.
Мнозинството отхвърли предложението да се отложи дебатът.
"Ясна е каква е целта, да се блокира нашата работа", опонира им Атанас Славов от "Демократична България".
"Законопроектът не представлява цялостна съдебна реформа", коментира и правоъсдният министър Надежда Йорданова. Тя добави, че има проблем с бавното производство, но в същото време не се знае и колко от досъдебните производства продължават повече от 2 години. Йорданова съобщи и че 40 работни групи във ведомството рабоятт по различни законодателни промени.
Атанаска Дишева от Съдийската колегия на ВСС обясни, че правната комисия към ВСС е гледала за сведение законопроекта. По-късно по време на дебата тя коментира какво да се случи с делата и съдбата на съдиите. По повод на твърдението, че има зависимости по места, каза, че и звучи неубедително, но ако това съществувало като проблем, той можел да се постави и за специализираните съдилища, които работили в редуциран състав.
Съдии от спецсъда казаха, че критериите, които се поставят за тяхното назначаване били нечувани. Днес слушахме само теория, никой не ни попита какви са проблемите, коментира съдия от спецсъда. Той припомни, че когато са се явявали никой не е бил наясно, че съдът ще бъде закрит.
Безумно е да бидем изселвани, аз се грижа сама за малолетни дете, къде ме изпратите, попита съдийка от спацсъда. Докато говорише тя се раплака. част от присъстващите я аплодираха.
Дебатът продържава повече от 6 часа.