КЕВР: Това засега е само прогноза, ще проверим всички сметки, за да ясно дали има резерви за по-малко поскъпване
След погалването с газа през март, когато поскъпна само с 3,5%, през април цената се готви да избухне с 58%.
В петък “Булгаргаз” внесе в Комисията за енергийно и водно регулиране
заявление за
цена на газа
от април от
179,36 лева за
мегаватчас,
а за март е 113,73 лв. КЕВР обаче публикува заявлението на газовата компания едва в понеделник.
А в петък “Булгаргаз” оповести и прогнозата си за май - 157,73 лв. за мегаватчас, което е с 38,7% повече, отколкото през март, но с 13,7 на сто по-ниска цена от заявената за април.
Предложението и прогнозата на газовата компания за април и май отразяват истеричните цени на нидерландската борса в началото на войната в Украйна и паниката на енергийните пазари, които тя предизвика.
В първите дни на войната - на 24 и 25 февруари, априлските фючърси бяха с цени от 93 до 132 евро. От 7 март устремно вървяха нагоре през 227 до 350 евро.
След това започна тренд надолу, явно се разбра, че поне на този етап доставките на руски газ за Европа няма да спрат.
В понеделник, 14 март, в края на деня фючърсите за април на нидерландската борса бяха с цена от 109,905 на мегаватчас.
А както “24 часа” е писал, цената на газа на “Булгаргаз” се образува на база на дългосрочни договори за доставка с “Газпром експорт” и с азерския консорциум.
70 на сто от цената на руския газ се прави според котировките на TTF и това е пазарният компонент, а 30% идват от петролните деривати мазут и газьол с различно съдържание на сяра. По втората формула се правят и цените на азерския газ.
При пиковите цени на борсите, делът на петролната компонента прави газа в България най-евтиния в Европа, но скъп за битовите потребители на парно и газ.
Пиковите нива на цените за април и май накараха КЕВР в понеделник да излезе със становище, че предложението на “Булгаргаз” за април отразява стойности, отчетени към датата на подаване на заявлението, поради което тя има изцяло прогнозен характер. Решението на енергийния регулатор щяло да отчете измененията на борсите към последния ден на март.
В резултат на войната в Украйна и наложените санкции в периода 1-10 март цените на газовите борси достигнаха екстремни стойности от 3900 долара за 1000 куб. м, което е близо 350 евро за мегаватчас. Налице е тенденция към нормализиране на пазарите и
към днешна дата
се наблюдава
понижение на
борсовите цени
от близо три пъти
- 1250 долара за 1000 куб. м, или около 110 евро за мвтч. КЕВР очаква до края на март стабилизирането на цените да продължи.
Освен това енергийният регулатор е започнал анализ до каква степен са обосновани разчетите в заявлението на “Булгаргаз” и дали в него са отчетени всички възможни резерви за намаляване на цената.
В решението, което ще вземе в началото на април, комисията ще отчете всички котировки, а не само екстремните нива в началото на март, се казва в съобщението на регулатора.
КЕВР ще
преценява
и дали са
предвидени
максимално
възможните
доставки от
газовото
хранилище
в Чирен
От “Булгаргаз”, се изисква обосновка и доказателства за всеки ценообразуващ елемент.
КЕВР заявява, че ще изпълни заявените приоритети за постигане на максимално добри цени за крайните битови потребители. За тази цел щяла да приложи всички регулаторни механизми, които има.
Все още обаче не се коментира как ще се отрази поскъпването на газа на цените на парното, както и на битовите потребители, които ползват природен газ.
Единственото изявление е на енергийния министър Александър Николов, който заяви, че добрата новина е, че идва краят на отоплителния сезон. Досега топлофикациите и газоразпределителните дружества получаваха компенсации за скъпия газ.
Бизнесът обаче няма да получава помощи, както е и досега, заради високите цени на синьото гориво, защото България е с най-ниските цени в Европа и това прави бизнеса ни конкурентен.
Влязоха на
проверки при
търговците
на храни
Комисията за защита на конкуренцията търси картел при производството и търговията с храни от първа необходимост, най-вече с олиото заради поскъпването му през последните седмици.
Получена е информация за задържане на доставки, което създавало съмнения за недобросъвестно поведение от страна на предприятията.
Комисията ще се срещне с участници на пазара и ще изисква информация и доказателства от производители, доставчици, търговски вериги, Комисията за защита на потребителите и други.