Фондовата борса в Москва така и не отвори в понеделник, за да избегне тоталния срив
Санкциите на ЕК срещу Русия и очакваното изключване на някои руски банки от системата за разплащания SWIFT събориха рублата до рекордно ниско ниво - в понеделник тя поевтиня с близо 30% спрямо долара. На борсата Forex eврото стигна 127 рубли, а доларът - 113.
На този фон съветът на директорите на Руската централна банка (РЦБ) взе решение да повиши основната лихва двойно - от 10,5 на 20%, с цел да поддържа финансовата и ценовата стабилност и да защитава спестяванията на гражданите от обезценяване и покачваща се инфлация.
Централната банка освободи и над 7,3 милиарда долара от резервите на местните банки като капиталов буфер, а брокерите ще преустановят изпълнението на всички поръчки от чуждестранни юридически и физически лица за продажба на руски ценни книжа.
Още от събота в Русия се извиха опашки пред банкомати заради страха от ограничаване на сумите и невъзможност да бъдат изплатени влоговете.
Русия задължи и голяма част от валутните приходи на предприятията да бъдат продавани на държавата.
По предложение на Министерството на финансите и централната банка на Русия е взето решение за въвеждане на задължение от 28 февруари 2022 г. участниците във външноикономическа дейност задължително да продават 80% от приходите си в в чуждестранна валута, става ясно от съобщение на сайта на РЦБ.
В понеделник Московската фондова борса така и не отвори, за да избегне срива на пазара.
Санкциите на ЕС срещу Руската централна банка влязоха в сила в понеделник сутринта и на практика забраниха трансакции с руски финансови институции. Всички активи на банката в ЕС също ще бъдат замразени в опит да бъде блокирано финансирането на войната на Русия срещу Украйна.
По преценки на Европейската централна банка (ЕЦБ) европейското представителство на руската Сбербанк със седалище във Виена и филиали в Хърватия и Словения най-вероятно ще фалира в резултат на наложените санкции. Депозитите от финансовия институт се изтеглят масово, което от своя страна е довело до влошаване на неговите ликвидни позиции, се посочва още в заявлението на ЕЦБ.
Според президента на Швейцария Игнацио Касис е възможен и друг ход - замразяване на руския капитал в страната, като решението може да бъде взето на заседанието на Федералното събрание.