На втория ден от войната в Украйна в Бургас отново се надигнаха гласове за демонтаж на паметника на Съветската армия.
"Със сигурност ще задвижим нещата за премахването на това чудо от центъра на Бургас. Винаги съм казвал, че не е мястото там да има паметник, вдигнат в чест на един агресор. Събитията от последните дни в Украйна красноречиво говорят", обяви пред "24 часа" лидерът на ДСБ и общински съветник Иво Баев. Маститият адвокат е син на ексвеликия депутат от СДС и голям български художник Георги Баев.
Баев припомни, че в Историческия музей на Бургас се съхранява паметна бележка, според която монументът е вдигнат в чест на Сталин. Тя е копие на записка от вградена капсула в основите на паметника, която обяснява защо през 1952 г. е започнало строителството му. Паметникът е висок 18 метра и внушително стърчи на пл. "Тройката" в центъра на Бургас на метри от Съдебната палата и Културния дом на нефтохимика.
"Като спонтанен и непринуден израз на безпределна признателност и дълбока благодарност трудещите се от Бургас издигнаха този величествен паметник на Съветската армия – армия освободителка, опора на световния мир – за вечна слава на падналите руски и съветски войни, проляли два пъти кръвта си за нашето освобождение /през 1878 год. за освобождаването ни от 500-годишното турско робство и през 1944 год. – от немско-фашисткото империалистическо робство/ и за прослава на нейния гениален вожд, вожда и учителя на цялото прогресивно човечество – Йосиф Висарионович Сталин", пише на вградената в бетона паметна записка в капсулата, въпреки че по фасадата на паметника не е упоменато на кой е посветен.
Според адв. Баев трябвало да се провери от чия компетенция е премахването на Альоша - дали това зависи от държавна институция или трябва да стане просто с решение на местния парламент.
Паметникът на Съветската армия в Бургас е трън в очите на много бургазлии още от зората на демократичните промени и на няколко пъти общинският съвет пробваше да го премахне, но все не се събираше необходимото мнозинство. Последните събития в Украйна обаче допълнително наляха масло в огъня на идеята за остраняването на Альоша.
"Не може на пъпа на Бургас да има паметник на една армия-окупатор. Аз обаче не съм привърженик на идеята за събаряне. Той трябва да се премести на друго място далеч от центъра. Но задължително, където и да е, трябва да има обяснителна плоча за поколенията да знаят, че е построен в чест на един диктатор", заяви Баев.
Бургаският общественик и художник Митко Иванов пък предложи привържениците на Съветската армия да платят сметката за преместването на паметника, която нямало да е никак малка.
"В краен случай това може да го свърши държавата или общината", заяви Иванов.