Не Специализираната прокуратура има нужда от защита, а правото у нас. Това заяви нейната шефка Валентина Маджарова при представянето на анализа за дейността на специализираната прокуратура в периода от създаването й през 2012 до 2020 година. Той е направен от членове на прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) и прокурори от ВКП.
Маджарова благодари на авторите на доклада затова, че се "осмелихте да напишете истината каквато е".
Според нея Специализираната прокуратура не само била ефективна, но и ефикасна. По думите й чуждестранните партньори ценяли работата на колегите й. Постоянно имало по 10 екипа за разследване, в които влизали български и чужди прокурори, като активната стрна били чуждите магистрати.
"Правото и политиката са взаимно свързани, но политиката трябва да служи на правото", заключи Валентина Маджарова. Според нея
атаките били, защото прокурорите
си вършели работата -
"по фактите, и по правото"
Преди седмици законопроектът за закриване на спецправосъдието беше публикуван за обществено обсъждане. Предстои внасянето му в парламента.
Според Ваня Илиева, която е прокурор във ВКП, анализът показал как една "нова структура набира скорост". Специиализираното правосъдие финкционира от 2012 г., а от 2018 г. там са и делата за корупционни престъпления.
"Те са трудни, времеемки и с изключително несигурен резултат. Само разследването на една обществена поръчка отнема години", посочи Ваня Илиева.
Според Валентина Маджарова по темата корупция прокурорите били горди. През 2021 г. 16 били осъдените, а 66 били предадени на съд за такъв вид престъпления. (В графата корупционни престъпления влиза не само получаването или искането на подкуп, но и престъпленията по служба, извършени от длъжностни лица, безстопанственост и др. - б.р.).
Според анализа, направен от работната група, чийто ръководител е била Калина Чапкънова от Прокурорската колегия, прокурорите от спецпрокуратурата са внесли 1368 акта срещу 4400 души.
В графата престъпни групи били внесени 1145 обвинителни акта, като 1157 души били осъдените. Само 83 били оправдани, което било 2,3% от всички. (Окончателните присъди се произнасят от ВКС - б.р.).
Това говори за много добра ефективност, обясни Калина Чапкънова.
Натовареността на прокурорите също надвишавала тези на техните колеги в страната.
Изводите в доклада били, че "има трайна тенденция за увеличаване на делата и е изградено изключително доверие в партньорските служби".
"Докладът е изключителен, изискваше доста врме да го поднесем в този вид", каза Калина Чапкънова.
Според нея "по-добра защита за Специализираната прокуратура от този обективен анализ, няма".