l Ръководствата на висшите училища очакват какво ще представи акад. Николай Денков на 22 февруари
l Необходима била дискусия, сериозни решения лесно не могат да се вземат
Университетската гилдия през последните дни беше разтревожена от слухове за обединяване на университети, сливане в мегаструктури и т.н.
Още на 3 февруари от МОН излязоха с позицията, че министерството
обмисля варианти за обединяване
на някои висши училища под различни форми в съответствие със Стратегията за развитие на висшето образование и с цел повишаване на качеството. Обсъжданите варианти обаче нямали нищо общо с тиражираната информация за създаване на мегаструктури и намаляване на държавните висши училища от 38 на 16. Не става дума за сливане и обезличаване на висши училища, а за форми на сътрудничество, при които те ще получат по-добра международна разпознаваемост. Официалната позиция на МОН ще бъде представена пред Съвета на ректорите на 22 февруари.
На заседанието на парламентарната комисия по образование, което обсъждаше бюджета във вторник, министър акад. Николай Денков отново каза, че новината, която се появи миналата седмица, за някакви планирани мегапроекти във висшето образование, е фалшива. Затова отказал да я коментира.
“24 часа” потърси за коментар ръководството на Съвета на ректорите.
Нашето предложение винаги е било да има мрежи и консорциуми на университети, а не юридическо обединяване. Това каза проф. Анастас Герджиков, ректор на Софийския университет и председател на Съвета на ректорите.
“Миналия петък се чухме с министъра на образованието и науката акад. Николай Денков, който ми каза, че това,
което се тиражира за
мегасливанията, не е вярно
Каквото и да се каже сега, спекулираме, защото няма официален документ. Очакваме 22 февруари, когато ще има общо събрание на Съвета на ректорите и тогава, ако има идеи в тази посока, министърът или някой от министерството да ги представи, обясни и проф. Димитър Димитров, ректор на Университета за национално и световно стопанство и главен секретар на Съвета на ректорите. Той е категоричен, че диалог с министъра има.
Ако изобщо има нещо, което е намислено като реформа, трябва да се представи ясно като
начин на действие с критерии,
с очаквани ползи,
с анализ на състоянието, допълни проф. Димитров.
Според него трябва да се върви в посоката, заложена в Стратегията за висшето образование, със споделяния на ресурси, съвместни програми, като тези процеси бъдат насърчавани. Всъщност това работело и в момента - по проектите за модернизацията на висшето образование. Има залегнали съвместни програми между различни университети, мрежи, алианси - нещо, което Университетът за национално и световно стопанство прави и на европейско ниво.
“Трябва да изчакаме да видим какви са предложенията на министъра, тъй като няма нищо официално. Имахме едно заседание на управителния съвет само на база на някакви слухове. Насрочили сме заседание на 22 февруари. Очакваме министърът да даде някаква яснота по този въпрос.” Това коментира проф. Христо Белоев, ректор на Русенския университет и заместник-председател на Съвета на ректорите. Той е убеден, че трябва да има дискусия, защото това “не е тема, която много леко може да бъде решена”.