Пътническите превози ще станат европейски - нови вагони очакваме до края на годината, увери транспортният министър
Влаковете ще станат много по-чисти и точни още от март - това обеща транспортният министър Николай Събев по време на изслушване пред депутатите в транспортната комисия в четвъртък. По думите му връщането на хората към жп превозите е една от основните цели, а развитието на този вид транспорт бил сред приоритетите на правителството.
Министърът посочи, че в проектобюджета за 2022 г. за релси и влакове са предвидени 100 млн. лв., работи се и по програма “Транспортна свързаност”, по която министерството щяло да защити “сериозна сума”.
От май пък Събев обеща влаковете да станат и по-бързи специално в направлението Варна - София и София - Бургас. По втората линия
имало възможност
да се пътува за 5 часа,
колкото сега отнемало с кола. Следващата стъпка е влаковете да имат интернет и да се възобнови използването на вагон-ресторантите. “За Бургас и Варна ще се говори - много бързо пристигнахме, не можахме да си допием бирата”, даде пример Събев за бъдещото потребителско изживяване. В плана за възстановяване пък били предвидени пари за закупуване на нови вагони, които да дойдат до края на годината.
В БДЖ предстояла и реформа, ще бъдат слети пътническите и товарните превози, като подробностите за това все още се обсъждали.
В страната ни много бързо трябвало да се изгради ефективно работеща транспортна инфраструктура, тъй като е от жизненоважно значение за икономическия растеж. Според Събев било недопустимо отсъствието на развитие на жп транспорта в Южна, Северна и Западна България и посочи, че дълги години държавата не е инвестирала нищо за поемането на транзитния поток, въпреки че страната ни е транзитен хъб между Близкия изток и Европа.
Според министъра са нужни и административни реформи на границите, за да може превозните средства да се придвижват по-бързо. “Пътят на парите и инвестициите е много чувствителен на всякакви препятствия, има ли ги, започват да ни заобикалят. И вече са много ясни знаците за това”, заяви Събев.
Според него това, което може да се направи, за да се промени съществуващото положение, е реформа по границите, така че коли и камиони да ги преминават с по-голяма скорост. “Иначе ще продължим да бъдем заобикаляни - а това са пропуснати данъци, доходи и възможности за развитието на бизнеса", посочи Събев.
По думите му вече има споразумение с МРРБ относно работата на инспекторите в толсистемата, които нямали място в граничната зона. “Така още през тази година да направим подготовката, когато сме готови да влезем в Шенген, да няма служби, които да ограничават скоростта на преминаването”, каза министърът.