Пациенти изненадващо научават, че са останали без джипи и в същото време нямат документи, с които да потвърдят здравословното си състояние при избора на нов общопрактикуващ лекар, алармира БНТ.
Преди седмица жена от Пловдив разбира, че от месеци семейството няма личен лекар. Тя е поставена пред ситуация в рамките на няколко часа спешно да намери друг специалист за сина си, който е диагностициран с COVID, за да бъде прегледан и да получат направление за изследвания.
"Аз действително бях изненадана от факта, че от няколко месеца нямаме личен лекар, а не сме уведомени. Когато попитах новия си лекар по какъв начин ще научи за историята за моето заболяване, той ми каза, че аз трябва да открия досиетата къде са на предишния ми личен лекар, да взема моето и да му ги занеса", обяснява Пепа Зяпкова.
По телефона д-р Соня Генджова, която е прекратила практиката си заради пенсиониране, обясни, че досие на това семейство не е водила.
"Досие на практика няма на хартиен носител. Аз досиета пазех само на пациенти, които идват всеки месец – за лекарства, хронично болни. На голяма част от пациентите ги дадох, но на други не успях, останаха при лекаря, който ми наследи практиката", казва д-р Соня Генджова.
Има проблем, но този проблем е в процес на решаване с въвеждане на електронното здравеопазване, казва д-р Костадин Сотиров, председател на общопрактикуващите лекари - Пловдив.
"Ако не можем да си набавим хартиеното досие и през годините не сме си водили сами такова с всички издадени амбулаторни листове, имаме два варианта за действие. Да изискаме със заявление тази информация за срок от пет години назад или да вземем уникален код за достъп до здравното ни досие от Регионалната здравна каса.
Това става изключително бързо в рамките от 3 до пет минути, след предоставяне на лична карта се издава този код", казва Мария Димитрова – говорител на РЗОК Пловдив.
Родителите могат да проверят досиетата на децата си. Вече е готов проектът на електронен амбулаторен лист, но не и наредбата за неговото прилагане.
Очаква се до лятото личните лекари да спрат да използват хартиена документация. Едва тогава, дори при смяна на джипито, историята на заболяванията ни ще е достъпна за всички специалисти.