Над 800 млн. лв. ще бъдат насочени към подобряване на качеството на атмосферния въздух у нас до 2027 г. Това стана ясно от отговор на екоминистъра Борислав Сандов по време на парламентарния контрол.
Сандов поясни пред депутатите, че през следващия програмен период на ОП "Околна среда" 2021 - 2027 г. ще бъдат отделени 750 млн. лв. за подобряване качеството на въздуха. В МОСВ са предвидили и нов механизъм, който предстои да стартира, и по който са предвидени 47 млн. лв. национално финансиране също в тази посока. От бюджета пък 30 млн. лв. ще бъдат насочени отново към мерки, свързани с чистотата на атмосферния въздух. Затова обаче са нужни одобрения от НС, а оперативната програма предстои да бъде нотифицирана от ЕК.
Основни фактори за влошаване на качеството на въздуха са битовото отопление и автомобилният транспорт. През последните години са предприети действия за създаване на нормативна база за намаляване на емисиите от двата сектора, увери министърът.
Той припомни, че през 2019 г. е била приета нацонална програма за подобряване качеството на атмосферния въздух именно за третиране на проблема с финните прахови частици, която е валидна до 2024 г. По нея към момента са въведени изисквания за качеството на твърдите горива за битово отопление (въглища и брикети - бел.ред.). Тогава са дадени правомощия на министърът на земеделието да приеме и наредба за изискванията и контрола над дървесината за отопление. Разширени са и правомощията на общините по отношение на въвеждането на зоните с ниски емисии - в Столична община вече са предприети действия в тази посока, като в столицата ще има зона център и зона външен център. При среща с министъра, представителите на студентските съвети са поискали да бъде включена и зоната на Студентски град.
По ОП "Околна среда" 2014 - 2020 г., която като изпълнение на дейностите трябва да приключи през 2023 г., са осигурени 122 млн. лв. за мерки за битово отопление и 500 млн. за обществен транспорт, поясни още Сандов.