26,77 лева на ползван мегаватчас природен газ ще получат за декември домакинствата, които ползват това гориво. За януари, когато цената се вдигна с 30% и стигна 133,41 лв., помощта ще бъде 42,33 лв. Това обяви в сряда министърът на енергетиката Александър Николов.
Тази схема на подпомагане подлежи на одобрение от правителството и на нотификация от Брюксел. Все още обаче не е поискано одобрение на газовата помощ от Еврокомисията. Вероятно битовите потребители на газ ще получат обезщетения накуп за декември и януари.
За подпомагането финансовото министерство отдели 200 млн. лв., като помощта за домакинствата и за топлофикациите за януари и декември ще е в размер на около 140 млн. лв. Целта е да се даде глътка въздух на хората, които се отопляват на природен газ, а отчитайки пазарните динамики, смятаме, че нуждата от компенсации след януари ще намалее, каза Николов.
Както “24 часа” е писал, поскъпването на газа от 1 януари изненада правителството и премиера Кирил Петков. Екипът на енергийния министър е изчислил, че ако “Булгаргаз” и КЕВР са използвали наличните ресурси - дългосрочните договори и складирания в хранилището в Чирен газ, то той е щял да поскъпне не до 133,41 лв., а само до 107,67 лв. за мегаватчас. А процентът щял да бъде 5,5, а не 30.
Министърът говори за смесването в една компания на функциите на обществен доставчик и на търговец на газ, което нарече странно. Така той вкара нов елемент в натиска срещу “Булгаргаз” и Комисията за енергийно и водно регулиране.
Пред “24 часа” изпълнителният директор на “Булгаргаз” Николай Павлов само преди дни заяви, че на дневна база за регулирания пазар първо се вземат предвид котировките на азерския газ, след това на този от хранилището в Чирен, тъй като цената му е по-ниска, и се допълва с руски газ, който в момента е по-скъп.
Ако останат свободни количества от руския газ, той се търгувал на борсата. Така се прави миксът на дневна база.
Министърът потвърди, че точно това е схемата, но посочи,че при изчисляването на цената за януари това не било направено. Тъй като данните за газа са търговска тайна, медиите само могат да информират за становищата на различните страни, без да имат възможност да проверят декларираното.
Цената на газа, изчислена от енергийното министерство на 107,67 лв. за мегаватчас за януари, е дори по-ниска от внесеното от “Булгаргаз” заявление за 114,31 лв., както и от прогнозата за март, която е 112,44 лв. Изчисленията са правени на база на фючърсите на февруари и март на европейските газови борси и на петрола и петролните деривати.
По повод твърденията на бившия енергиен министър Теменужка Петкова от ГЕРБ, че срокът на договора за изграждане на газовата връка с Гърция е изтекъл, Николов заяви, че го има на сайта на проектната компания Ай Си Джи Би, още е в сила и се надявал твърденията на Петкова да не са в резултат на злонамереност, защото така се вредяло на българските интереси.
Министър сметна, че горивото
за януари трябвало да поскъпне
с 5,15%, а не с 30%
Според министър Александър Николов газът е трябвало да поскъпне в пъти по-малко през януари от предложеното от “Булгаргаз” увеличение от 30%.