Решени сме този път да доведем закона за колекторите до край, очакваме да има отпор и си обяснявам предишното зацикляне с този отпор. Ще положим усилия, бих предложила на коалиционните партньори да си поставим възможно максимален бърз срок, тъй като проблемът е огромен, социален, има напрежение в цялата страна. Аз бих предложила срок до края на февруари.
Това каза вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова пред журналисти в парламента преди началото на срещата с коалиционните партньори, на която трябва да се обсъди как да се регламентира дейността на колекторските фирми. Това е първа от поредица от срещи. Вероятно регламентацията ще е през Закона за защита на потребителите.
Нинова даде пример за няколко предложения, които ще се направят по време ба срещата. "Големият въпрос е, че длъжниците не знаят и са изненадани в един момент от събирачите на вземания. Затова трябва да е записано изрично и длъжникът да даде съгласие неговото вземане да се прехвърля на втори и трети лица. Да се опитаме професионално да уредим тези лихви и такси как се слагат допълнително, да е законово уредено и регламентирано, а не безразборно да се слагат. Да не се слагат публични обяви пред жилищата на хората, а да се търсят лично те по определен начин - позвъняване по телефона, писмена покана, а не по никое време вечер късно да идват някакви хора, не се легитимират и започват да заплвашват и тормозят хората" изреди Нинова.
По думите й в КЗП постъпват ежедневно жалби по този въпрос. Нинова уточни, че в момента у нас в БНБ са регистрирани 17 колекторски фирми, оттам нататък как се събират вземания, на кого се възлагат и с какви средства се случва не е регламентирано.