Вече имунизираните имат право на парите, ако са с бустер. При тези, които тепърва ще слагат, бонусът се дава още на първата игла
България може да се превърне в COVID гето
Еднократен бонус от 75 лв. ще получи всеки ваксиниран българин над 65 г. Новата мярка за борба с коронавируса бе обявена от премиера Кирил Петков.
Добавката ще получат и вече ваксинираните над 65 г., ако имат и бустерна доза.
Парите ще им се изплащат със следващата пенсия. Това означава, че първите суми ще се платят през февруари. Ако бустерната доза или първата игла е поставена през март, то бонусът от 75 лв. ще се плати с пенсията за април.
А после парите ще се Хората няма да подават заявления,
за да вземат бонуса, а информацията ще се обменя по служебен път. В
Пенсионерите, които нямат поставена нито една игла, ще получат поощрението след първата доза. А тези с две ваксини - когато поставят и бустерна.
Кампанията стартира от 1 януари и ще е до края на юни
Целта е към февруари да има нови 300 хил. ваксинирани, за да се спре натискът към болниците и по този начин да има около 3000 легла резерв. Правителството очаква омикрон да настъпи към края на януари. Трябва да направим всичко възможно, за да защитим най-уязвимата част от обществото, категоричен бе Петков.
356 хил. са ваксинираните българи между 60 и 69 г. Със завършен ваксинационен курс са и 264 хил. на възраст между 70 и 79 г. Тези между 80 и 89 г. са 75 хил. души. Близо 5000 са ваксинираните над 90 г.
“Ваксината е доброволна и всеки има отговорност за собственото си здраве и има право на решение дали да се ваксинира. От индивидуалните ни решения зависи дали ще имаме препълнени болници, дали държавният бюджет ще отделя ужасно много пари за лечението на COVID пациенти, дали хора с други болести ще могат да отиват до болниците, дали децата ни ще могат да учат свободно, дали нашите близки ще бъдат здрави. Време е да запретнем ръкави и да направим България не дестинация с най-ниска ваксинация, а една нормална европейска държава”, каза премиерът.
Обмисля се и възможността за
намаляване на времето между поставянето на втора и бустерна
доза в съответствие с вече възприети европейски практики.
Преди това премиерът влезе в ролята на репортер и взе интервю със своята съветничка за коронавируса - проф. Радка Аргирова. В дългото 45-минутно видео двамата оборват основните митове около ваксините.
Има опасност България да се превърне в COVID гетото на Европа заради ниското ниво на ваксинация, предупреди проф. Аргирова. За повечето страни в Европа през април COVID вече няма да буди притеснение, но в България ще избухват нови и нови огнища. Тя обясни, че Световната здравна организация лансира идеята страните с ниска ваксинация да се отделят в нова червена зона, за която да има специален режим на достъп.
Петков е говорил с вътрешния министър Бойко Рашков за активна борба срещу фалшивите сертификати. “Ще
събираме данни за сертификатите на всички влизащи в болници
и ако се натрупват случаи за дадено лечебно заведение, то ще се проверява”, заяви премиерът. “Това искаме абсолютно да изчезне и ще го криминализираме който създава такива сертификати да знае, че ще ходи в затвора”, обяви Петков.
Най-ниската пенсия - 430 лв., но с добавка
От юни догодина ще има ново законодателство
ЛИЛЯНА КЛИСУРОВА
Всеки пенсионер ще получи по 60 лв. добавка към пенсията си за първите 6 месеца на годината. Това реши парламентът, който одобри предложението на правителството за изразходване на бюджетния излишък. В него са предвидени 750 млн. лв. допълнително за пенсиите. Решението бе одобрено единодушно с 201 гласа.
С тази добавка от 60 лв. плюс увеличението на пенсиите, което влиза в сила от 25 декември и с което минималната пенсия се вдига от 300 на 370 лв., а коефициентът за стаж - от 1,2 на 1,35, се гарантира, че няма да има нито един пенсионер под линията на бедност и те няма да получават по-малко, отколкото в момента, когато е плюс 120-те лева добавка, обясни вицепремиерът и финансов министър Асен Василев. Така минималната пенсия ще стане 430 лв., което е над линията на бедност от 413 лв. Под нея обаче ще са социалните, които от Коледа ще се вдигнат от 148,71 на 170 лв. Така заедно с бонуса ще получават общо 230 лв. Те ще са една от ощетените групи, защото досега с добавката получаваха общо 268,71 лв. Под линията на бедност ще останат и инвалидните пенсии поради общо заболяване, наследствените и тези за непълен стаж.
Предложението на правителството бе подкрепено от ДПС. Това е в интерес на пенсионерите, обясни Хасан Адемов. Според него това трябвало да се направи с промени в бюджета на ДОО. Ако искаме да възстановим парламентаризма в България и зависимостта от МС да бъде в полза на НС - трябва да се спазват правилата, напомни той.
Деница Сачева от ГЕРБ-СДС пък предложи добавката за пенсионерите от 60 лв. да не е само до юни, а до края на 2022 г. Отказвате ли се от плановете си социалното подпомагане да решава проблемите на пенсионната система, на какъв принцип бе избрана сумата от 60 лв. и какво ще правите през юни, когато изтичат тези 6 месеца, попита бившата социална министърка.
60-те лева са изчислени така, че да се подсигури всички пенсионери да са над линията на бедност, каза вицепремиерът Асен Василев. Така щяло да се гарантира на пенсионерите, че ще получават поне толкова, колкото и в момента.
Съгласно коалиционното споразумение до юни ще има нов модел за пенсионно законодателство. Тогава ще има и актуализация на бюджета, в която той да е заложен, отговори вицепремиерът защо добавката е само за шест месеца.
Подкрепяме всяка възможност за увеличаване на доброволната ваксинация на населението, наистина пенсионерите са най-уязвими. Но ако ще има финансови стимули, защо да не погледнем и към работещите хора - да има такива и за тях, поиска Александър Иванов от ГЕРБ-СДС. И попита наистина ли бюджетът за догодина ще се приеме чак през март.
Намерението на правителството е да внесе бюджет до края на януари, така че през февруари може да е приет от НС, отговори Василев. Той обясни, че немалка част от ресурса за допълнителните стимули за ваксини е разписан в актуализацията на бюджета.